SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

250 zł dofinansowania na zakup telewizora, 100 zł - na zakup dekodera

W środę, 30 marca weszła w życie nowelizacja ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z nią można się ubiegać o dofinansowanie w wysokości 250 zł w przypadku zakupu telewizora, natomiast w przypadku dekodera jest to 100 zł.

Article

Zmiany legislacyjne wynikają z konieczności zapewnienia nieprzerwanego dostępu do darmowej naziemnej telewizji cyfrowej dla wszystkich obywateli. Wniosek o dofinansowanie można składać osobiście lub przez pełnomocnika na platformie Gov.pl albo w placówkach Poczty Polskiej (klikając tu, wyświetli się lista placówek, w których można złożyć wniosek).

Po złożeniu wniosku otrzymamy specjalny kod na podany w formularzu online adres e-mail lub w postaci wydruku przekazanego przez pracownika Poczty Polskiej, który będzie rejestrował wniosek w systemie. Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem można zrealizować w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Realizacja świadczenia jest możliwa już w ponad 2,6 tys. punktów sprzedaży w całej Polsce. Wyszukiwarka sklepów, w których można zrealizować świadczenie, dostępna jest na stronie dvbt2.gov.pl/wyszukiwarka.

Program dofinansowania trwa do 31 grudnia 2022 r. Do końca roku można otrzymać i zrealizować świadczenie. Jak dotąd złożono 22 tys. wniosków o dofinansowanie.

Rewolucja w naziemnej telewizji cyfrowej

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej.

Standard DVB-T2/HEVC ma przynieść widzom wiele korzyści. Jak przekonują jego twórcy, nowa telewizja naziemna to większa oferta programowa w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Zmiana oznacza jednak także większe wymagania względem telewizorów. Do odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2/HEVC konieczne będzie urządzenie obsługujące ten standard albo dekoder (tuner) do starszego typu odbiornika.

W Polsce przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC odbywa się regionalnie, w czterech etapach. Pierwsze przełączenia ruszyły 28 marca w województwach dolnośląskim i lubuskim. Ostatnie przełączenie nastąpi 27 czerwca.

Na stronie www.gov.pl/web/dvbt2/wyszukiwarka-ntc uruchomiono wyszukiwarkę terminów przełączeń naziemnej telewizji cyfrowej, za pośrednictwem której można sprawdzić, kiedy dokładnie nastąpi przełączenie na nowy standard sygnału DVB-T2/HEVC w każdej gminie w Polsce.

Dołącz do dyskusji: 250 zł dofinansowania na zakup telewizora, 100 zł - na zakup dekodera

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
i tak i nie
sprytna pułapka na płacenie abonamentu RTV - po takiej rejestracji już się nie wykpi mówiąc, że się nie ogląda tv.
odpowiedź
User
Piwowar
A ja jeszczę chcem 50 zł na nowego pilota
odpowiedź
User
lol
Hahaha, jeleni szukacie?
odpowiedź