SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dlaczego KRRiT tak wolno rozstrzyga konkursy radiowe? W KRRiT też tego nie wiedzą

Od dziewięciu miesięcy zainteresowani nadawaniem programu radiowego w Łowiczu i Skierniewicach czekają na rozstrzygnięcie konkursów rozpisanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji we wrześniu ub.r. Za to w przypadku Bydgoszczy poszło szybko: od ogłoszenia o wolnej częstotliwości do finału walki o koncesję minęły zaledwie cztery miesiące. - Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem - uspokaja przewodniczący KRRiT.

Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, fot. Twitter.comArticle

Na początku marca br. w Monitorze Polskim opublikowano cztery nowe ogłoszenia przewodniczącego KRRiT o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego. Dotyczyły Bydgoszczy, Elbląga, Białegostoku i Suwałk. Zainteresowani nadawaniem mieli 45 dni na złożenie odpowiednich dokumentów. W połowie maja KRRiT opublikowała pełną listę podmiotów startujących w tych konkursach.

Dwa z nich udało się już rozstrzygnąć. Najszybciej ten dotyczący Bydgoszczy. Zainteresowanych było pięć podmiotów, choć jeden złożył dwa wnioski. Zgłosili się najwięksi nadawcy, którzy chcieli w tym mieście uruchomić kolejne radio pod szyldem znanej sieci: SuperNova, Antyradio, Meloradio i Rock Radio. Stowarzyszenie Rozwoju Rozgłośni Radiowej w Elblągu (powiązane osobowo z Grupą ZPR Media) zamierzało wystartować tam z projektem Z Wami FM skierowanym do ukraińskich słuchaczy. Ostatnim zainteresowanym częstotliwością w Bydgoszczy był Leszek Kozioł, były prezes Radia Eska, a obecnie właściciel Radia Wielkopolska. Zaproponował ROCK FM i wygrał.

Ta decyzja KRRiT nie dziwi, bo w ostatnich latach Rada przyznaje koncesje przede wszystkim podmiotom niezależnym, które nie są powiązane z dużymi grupami radiowymi. Dziwić może za to tempo, w jakim rozstrzygnięto konkurs. Od chwili jego ogłoszenia do rozstrzygnięcia minęły zaledwie cztery miesiące.

KRRiT zwleka z decyzjami

O jeden więcej na finał walki o koncesję radiową czekali zainteresowani nadawaniem w Elblągu. Decyzja zapadła w środę, 23 sierpnia. Tu zgłosiło się aż osiem podmiotów z dziewięcioma projektami. Tradycyjnie największe zainteresowanie wykazali radiowcy posiadający duże sieci. W Elblągu chcieli uruchomić Antyradio, Meloradio, SuperNovę, VOX FM, Eskę ROCK, Radio Złote Przeboje, RMF MAXX oraz projekt Z Wami FM. Rada przyznała jednak koncesję spółce OHMG z Grobelna (miejscowość w powiecie malborskim), która chce uruchomić sygnał Radia Elbląg.

Na rozstrzygnięcie nadal czekają konkursy dotyczące częstotliwości radiowych w Białymstoku i Suwałkach.

Lista jest jednak dłuższa. W kolejce są jeszcze nierozstrzygnięte konkursy ogłoszone we wrześniu ub.r. Pod koniec kadencji poprzedniej Rady jej członkowie ogłosili ich aż dziewięć. Nadal nie wiadomo, kto będzie nadawać program radiowy w Skierniewicach i Łowiczu. A listy zainteresowanych emisją w tych miastach opublikowano na stronie KRRiT dziewięć miesięcy temu - 23 listopada 2022 r.

Z kolei w styczniu br. opublikowano konkursy radiowe dla Wrocławia, Tomaszowa Mazowieckiego i Bogatyni. Listę zainteresowanych nadawaniem w tych miejscowościach podmiotów podano na stronie KRRiT 20 marca. W przypadku Bogatyni nikt się nie zgłosił. O tym, że Radio Eska zagra we Wrocławiu, KRRiT zdecydowała pod koniec maja. Natomiast nadal nie wiadomo, jaką rozgłośnię usłyszą mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego. O częstotliwość w tym mieście walczy tam sześć podmiotów.

Jak często spotyka się Rada?

W sumie w ciągu jedenastu miesięcy urzędowania KRRiT w nowym składzie, który uformował się na przełomie września i października ub.r. Rada rozstrzygnęła zaledwie 10 konkursów. Obecnie jej przewodniczącym jest Maciej Świrski, a jego zastępcą - Agnieszka Glapiak. Oboje zostali wybrani do KRRiT przez Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei prezydent Andrzej Duda zdecydował, że w Radzie zasiądzie była szefowa "Wiadomości" TVP1 Marzena Paczuska i dr hab. Hanna Karp, medioznawca z toruńskiej uczelni związanej z Tadeuszem Rydzykiem. Opozycyjny Senat wybrał natomiast prof. Tadeusza Kowalskiego, medioznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego.

Na pierwszym posiedzeniu zapadła też decyzja, że członkowie Rady będą spotykać się w poniedziałki i środy. Wcześniej posiedzenia często odbywały się jedynie w czwartki. Tak było m.in. w czasie, kiedy członkowie KRRiT uczestniczyli w konferencjach branżowych. Kiedy decyzji do podjęcia było więcej albo Rada nie mogła dojść do porozumienia, jak w przypadku przedłużenia koncesji dla TVN24 i TVN7, posiedzenia odbywały się dwa razy w tygodniu. Obecnie Rada spotyka się raz w tygodniu (w wakacje jeszcze rzadziej).

Podczas jednego z pierwszych posiedzeń obecnej KRRiT urzędnicy wspomnieli członkom Rady o krytyce wobec regulatora w poprzedniej kadencji w związku ze zbyt długim podejmowaniem decyzji. Nie inaczej jest i teraz. Widać to zwłaszcza w ciągnących się miesiącami postępowaniami w sprawie konkursów radiowych. Skąd ta zwłoka?

"Nie jest to prosta operacja"

Odpowiedź KRRiT jest równie leniwa jak tempo, w jakim rozstrzygane są konkursy radiowe. Gdy pytaliśmy o to rzeczniczkę Rady w maju, Teresa Brykczyńska napisała jedynie, że "postępowania rozstrzygające konkursy w lokalizacjach: Gródek, Skierniewice, Łowicz, Wrocław, Tomaszów Mazowiecki są w toku". Od tego czasu nadal nie ma decyzji dla trzech lokalizacji, a w kolejce czekają jeszcze konkursy dla Białegostoku i Suwałk. Na kolejne pytania w tej sprawie nie dostaliśmy odpowiedzi. 

W tej sprawie nie chciał się też wypowiadać przewodniczący KRRiT Maciej Świrski. Zaapelował do nas ponad miesiąc temu, by zwrócić się do rzeczniczki. Tłumaczył, że jest sezon urlopowy i "obniżona gotowość do udzielania odpowiedzi". Przewodniczący przyznał jednak, że to on decyduje o harmonogramie prac Rady, który finalnie ustalają jej członkowie. - Jeśli chodzi o konkursy radiowe, to jest to kwestia badania dokumentacji technicznej i uzgodnień między urzędami, np. Urzędem Komunikacji Elektronicznej. Nie jest to więc prosta operacja. Przygotowanie do głosowania trwa miesiącami - usłyszeliśmy. 

Dlaczego więc jedne konkursy rozstrzyga się w cztery miesiące (jak w Bydgoszczy), a inne czekają na to prawie rok (Łowicz i Skierniewice)? Tu odpowiedź nie padła. - Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem - usłyszeliśmy.

Będzie więcej konkursów radiowych?

Za to w ostatnim czasie KRRiT często odświeża pulę wolnych częstotliwości radiowych, którą publikuje na swoich stronach. W tym roku stało się to już trzykrotnie. Ostatnio kilkanaście dni temu. Znajduje się na niej teraz 17 lokalizacji. Nowe stacje powinny wkrótce zabrzmieć m.in. w Łodzi, Częstochowie, Bielsku-Białej czy Nysie.

W ostatnim czasie dodano na listę pięć nowych miejscowości. Z województwa opolskiego to Nysa z częstotliwością 107,0 MHz, z wielkopolskiego - Porażyn (100,4 MHz), natomiast ze śląskiego Bielsko-Biała (92,7 MHz) oraz Żywiec (98,5 MHz), a z małopolskiego - Andrychów (90,9 MHz). Te trzy ostatnie częstotliwości jeszcze niedawno zajmowało Radio Anioł Beskidów, któremu pod koniec lipca br. KRRiT uchyliła koncesję. To katolicka rozgłośnia, którą kierował biskup diecezji bielsko-żywieckiej. To on zapowiedział w korespondencji z regulatorem rezygnację z prawa do nadawania na tych częstotliwościach.

Tu Rada - przynajmniej zgodnie z zapowiedziami - chce działać błyskawicznie. - Przedmiotowe częstotliwości zostały dobrane w związku z nadesłanymi aplikacjami. Ich przeznaczenie planowane jest do omówienia na posiedzeniu KRRiT być może już we wrześniu - zapowiada Teresa Brykczyńska.

Dołącz do dyskusji: Dlaczego KRRiT tak wolno rozstrzyga konkursy radiowe? W KRRiT też tego nie wiedzą

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Basia S
Pisowska rada. Kto posmaruje, ten dostanie szybciej. Wszystko załatwiane za pomocą kolesiostwa w pisie.
odpowiedź
User
Antek b.
O DAB+ to już lepiej nie pisać.. rada żenada
odpowiedź
User
Ant
A co z koncesją Muzo? Kiedy KRRiTV przyjrzy się sprawie przejęcia polsatowskiego radia przez ZPR bez umowy?
odpowiedź