SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT zdecydowała. Ósmy multipleks naziemnej telewizji tylko dla TVP w HD

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce przeznaczyć ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej w całości na nadawanie kanałów Telewizji Polskiej w wersji HD. Konkurs na operatora MUX-8 ma przeprowadzić Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Article

Uchwałę w sprawie tego, jakie kanały powinny trafić na MUX-8, KRRiT podjęła we wtorek 24 czerwca br. Zgodnie z nią będą tam mogły pojawić się stacje nadawane obecnie przez Telewizję Polską na trzecim multipleksie, jednak po wejściu na MUX-8 będą musiały zniknąć z MUX-3. Ponadto TVP będzie mogła udostępnić na MUX-8 nowe kanały dla których uzyska koncesję od KRRIT. - Programy obecne na ósmym multipleksie będą rozprowadzane w wysokiej rozdzielczości i będą oferowane odbiorcom bezpłatnie - podała Krajowa Rada w komunikacie.

Katarzyna Twardowska, rzecznik prasowa KRRiT, poinformowała w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że decyzja została podjęta przez Krajową Radę po przeanalizowaniu oferty dotychczasowych multipleksów.

- Ze stanowiska KRRiT jesteśmy bardzo zadowoleni - powiedział nam Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP. Jednak wcale nie jest jeszcze przesądzone, że na pewno na ósmym multipleksie znajdą się tylko kanały publicznego nadawcy. Krajowa Rada przekaże bowiem teraz uchwałę ws. warunków uczestnictwa w konkursie do Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

- Prezes UKE ogłosi następnie konsultacje dokumentacji konkursowej, w których będą mogły wziąć udział zainteresowane podmioty i przedstawić swoje uwagi do dokumentacji. Wszystkie zgłoszone propozycje zmian w dokumentacji zostaną przez Prezesa UKE wnikliwie rozpatrzone przed ostateczną publikacją konkursu -  poinformował Wirtualnemedia.pl Dawid Piekarz, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 

MUX-8 obejmuje częstotliwości naziemne z zakresu 174-230 MHz. Proces jego zagospodarowania zainicjowała spółka Emitel, która w październiku 2013 r. wystąpiła do UKE o zarezerwowanie całego pasma. Zgodnie z przepisami prezes UKE ogłosił dostępność częstotliwości i wezwał inne podmioty do zgłaszania zainteresowania MUX-8. Zgłosiło się w sumie 18 spółek, w tym m.in. Telewizja Polska, ZPR, spółka zależna Cyfrowego Polsatu, Agora, Discovery Polska czy ITI Neovision (więcej na ten temat).

W tej sytuacji UKE ogłosił, że zainteresowanie przekroczyło dostępne zasoby częstotliwości i uznał za konieczne rozpisanie konkursu na ich zagospodarowanie.  Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym rozstrzygnięcie konkursu powinno nastąpić do końca czerwca br. Wiadomo jednak, że nastąpi to dopiero za kilka miesięcy, bo KRRiT uznała, że nie ma potrzeby pośpiechu w tej sprawie.

Obecnie w Polsce działają trzy multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, na których nadają łącznie 24 kanały telewizyjne.

Dołącz do dyskusji: KRRiT zdecydowała. Ósmy multipleks naziemnej telewizji tylko dla TVP w HD

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
???
To znaczy że jak? Cały mux8 dla TVP, ale przedtem jeszcze konkurs?
22 14
odpowiedź
User
MUX
To co wtedy z TVP1 HD i TVP 2 HD na multipleksie (MUX) 3. Na MUX1 powinna być weryfikacja dla ATM Rozrywka, TTV i Eska TV.
18 18
odpowiedź
User
MUX
Eska TV: Program będzie miał charakter wyspecjalizowany - muzyczny prezentujący współczesną popularną muzykę rozrywkową polską i zagraniczną. (za stroną KRRiT) A JAK JEST?
18 12
odpowiedź