SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Z Orange Polska przez dwa lata może odejść 1,4 tys. pracowników, będą podwyżki o 4 proc.

Orange Polska podpisał ze związkami zawodowymi "Umowę Społeczną" na lata 2022-2023, w ramach której z odejść dobrowolnych będzie mogło skorzystać maksymalnie 1,4 tys. pracowników.

Article

Jak podano w raporcie, 7 grudnia 2021 r. zarząd Orange Polska S.A. zakończył negocjacje z partnerami społecznymi dotyczące zapisów nowej "Umowy Społecznej", która będzie obowiązywać w latach 2022-2023. Równolegle z negocjacjami "Umowy" zakończyły się negocjacje "Porozumienia na 2022 rok" prowadzone w trybie przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Ustalono warunki odejść i podwyżki pensji

Według informacji podanych przez Orange, "Umowa Społeczna na lata 2022-2023" określa m.in. wielkość odejść dobrowolnych na najbliższe 2 lata na poziomie 1400 osób oraz pakiet finansowy dla pracowników odchodzących z Orange Polska w ramach odejść dobrowolnych.

Przewiduje także możliwość podwyżek wynagrodzeń zasadniczych o 4 proc. w roku 2022 i nie mniej niż 4 proc. w roku 2023, wysokość dodatkowego odszkodowania dla pracowników, którzy osiągną wiek emerytalny w ciągu najbliższych czterech lat, a także określa miejsce i rolę mobilności wewnętrznej przy wsparciu programu alokacyjnego.

Orange podał, że pracownikom, z którymi pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę, stwarza możliwości skorzystania z udziału w programie wsparcia w poszukiwaniu pracy na rynku, a także, iż umowa społeczna na lata 2022-2023 przewiduje działania na rzecz przyjaznego środowiska pracy oraz utrzymanie pakietu opieki medycznej.

Według spółki, w ramach wynegocjowanego porozumienia określono limit odejść pracowników w 2022 roku na poziomie 760, a także zasady odejść dobrowolnych w 2022 r. i wysokości odpraw oraz dodatkowych odszkodowań dla pracowników odchodzących z Orange Polska w 2022 r.

Jak poinformowano w raporcie, umowa określa również zasady i kryteria doboru, jakie pracodawca będzie stosował wobec pracowników, którym będzie wypowiadał umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników, a wartość pakietu przypadająca na odchodzącego pracownika będzie zależała od zakładowego stażu pracy wyliczonego zgodnie z "Ponadzakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla Pracowników Orange Polska S.A."

Spółka podała, że jej zarząd przeprowadzi odpowiednie analizy i efekt finansowy wynikający z opisanej umowy zostanie uwzględniony w wynikach czwartego kwartału 2021 r.

Przez pół roku z Orange Polska odeszło 540 osób, średnio 86,1 tys. zł odprawy

Orange Polska od wielu lat prowadzi restrukturyzację zatrudnienia poprzez odejścia dobrowolne, ich warunki określają zawierane co dwa lata umowy społeczne. W tej na lata 2018-19 założono, że z odejść będzie mogło skorzystać maksymalnie 2 680 pracowników, a w tej na lata 2020-21 - 2,1 tys.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W pierwszych trzech kwartałach br. koszty pracownicze grupy kapitałowej Orange Polska wyniosły 1,04 mld zł, wobec 1,02 mld zł rok wcześniej.

Na koniec czerwca br. zatrudnienie w grupie Orange Polska wynosiło 10 915 etatów, po spadku o 4 proc. w porównaniu z końcem ub.r. W pierwszym półroczu z programu odejść dobrowolnych skorzystały 543 osoby, każdej wypłacono średnio 86,1 tys. zł odprawy.

Równocześnie grupa Orange Polska zatrudniła 170 nowych pracowników, głównie do struktur sprzedażowych.

W trzecim kwartale br. Orange Polska osiągnął 791 mln zł zysku EBITDA (po uwzględnieniu kosztów leasingu), o 6,6 proc. więcej niż przed rokiem. Baza kart SIM operatora w trzecim kwartale zwiększyła się o 543 tys. netto do 16,59 mln na koniec września br.

Dołącz do dyskusji: Z Orange Polska przez dwa lata może odejść 1,4 tys. pracowników, będą podwyżki o 4 proc.

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olek
Ciekawi mnie dlaczego tylko PLUS płaci setki milionów podatku w Polsce. Natomiast Orange i Play nie płacą nic bo cały czas jadą na stratach.
odpowiedź
User
Do Olek
Masz jakieś źródło tej tezy?
odpowiedź
User
Olek
Przeczytaj raporty finansowe za poprzednie lata to zobaczysz źródło
odpowiedź