SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange uruchomi zdalne odczyty wody w trzech polskich miastach

W Krośnie Odrzańskim, Kościanie i podwarszawskich Ząbkach Orange razem z partnerami wdroży inteligentne rozwiązanie zdalnego odczytu wody o nazwie Smart Water.

Rozwiązanie Smart Water bazuje na technologiach internetu rzeczy (IoT), pozwoli samorządom na sprawniejsze rozliczenia, zmniejszenie zużycia wody, szybsze wykrycie awarii i ograniczy nadużycia

W całej Polsce klienci korzystają już z 33 tys. tzw. nakładek, które umożliwiają zdalny odczyt stanu wodomierzy. W Kościanie, Krośnie Odrzańskim i Ząbkach będzie pracować kolejnych 7900 urządzeń.

Jak działa Smart Water?

System zdalnego odczytu wody działa tak, że dane z nakładek są przekazywane w bezpieczny sposób - poprzez sieć Orange Polska - na serwery. Następnie dane są analizowane przez odpowiednie oprogramowanie. Operator zastosował m.in. zaawansowane rozwiązania, które pozwalają na pełną analizę przepływów wody, co jest kluczowe dla rozwoju sieci wodociągowej. Łączna wartość projektów dla trzech miast to 3,3 mln zł.

- Kolejne samorządy decydują się na wdrożenie systemów inteligentnego, zdalnego odczytu stanu liczników, rowerów miejskich czy oświetlenia ulicznego. Przekłada się to na lepsze życie mieszkańców i sprawniejsze zarządzanie usługami komunalnymi. Orange Polska z 40-procentowym udziałem w rynku M2M jest liderem wdrażania takich rozwiązań, zapewnia także wsparcie w cyfrowej transformacji samorządów - mówi Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska.

W ub.r. Orange Polska zanotował spadek przychodów o 0,7 proc. do 11,27 mld zł oraz 190 mln zł zysku netto (wobec 60 mln zł straty w 2017 roku). Na koniec roku telekom miał 14,8 mln kart SIM telefonii mobilnej, 3,41 mln klientów telefonii stacjonarnej i 2,56 mln klientów internetu stacjonarnego. Liczba użytkowników ofert konwergentnych wzrosła do 1,55 mln, a internetu światłowodowego - do 366 tys.

Dołącz do dyskusji: Orange uruchomi zdalne odczyty wody w trzech polskich miastach

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Źle to wróży
Jeśli chodzi o rowery miejskie - ok, takie działania są spoko ale jest zasadnicza wada - nie można zapłacić gotówką, tylko trzeba zakładać konto użytkownika, płaci się kartą, pobierane są opłaty itp. Jeśli zaś są takie możliwości jak jazda rowerami miejskimi ale niezależnie od posiadania konta i szastania danymi to byłoby fajnie. Wkurzające jest to wymuszanie zakładania kont, to służy tylko i wyłącznie uzależnianiu ludzi od internetu - nie masz, to nic nie zrobisz - wolne żarty. Słyszałem, że komunikacja miejska też chce iść w podobnym kierunku - żeby zakładać tzw. "konto pasażera" - po co to komu? Człowiek tylko jedzie autobusem i się w żadne konta nie chce bawić, kasuje bilet albo ma kartę-przejazdówkę i to wszystko. A i odnośnie smart water - co to ma być w ogóle? Może jeszcze to idzie w tym kierunku, by woda była usługą dla człowieka? Będą mi zdalnie wydzielać ile wody mam zużyć? No jakieś jaja. Nie podoba mi się ten cały internet rzeczy - to trąci zniewalanie na kilometr, tak jak zrobiły to smartfony i wi-fi. Informatyzacja życia, usług, dokumentów - ta i masa zniewolonych ludzi, którzy uwierzyli w ten "postęp". Załóż konto, pamiętaj loginy, i hasła. A smartfony? Aplikacje od wszystkiego - bez komórki żebyś przypadkiem niczego nie mógł załatwić. To wszystko jest po prostu głupie - wcale nie ułatwia ludziom życia, nikogo nie pytano o zdanie czy zgodę. Ale się mówi "społeczeństwo się zmienia i ludzie rzekomo oczekują zmian" Tak? A kto te zmiany wymusza? Czy aby nie przypadkiem marketing, cyfryzacji i przemysł technologiczny? Co za koszmarna wizja przyszłości - świata smartfonów, wi-fi, internetu rzeczy, sieci 5g, biometrii - po co to wszystko ludziom? - po to by jakieś cwaniaki kręciły na tym niezłe lody i to wszystko, żerowanie na ludzkiej naiwności, nieświadomości i łatwowierności - przykre ale szczere i prawdziwe. to wszystko to jest cyfrowy komunizm - system, z którego nie będzie ucieczki, jesteśmy pewni, że chcemy sobie zgotować tak reżimowe czasy? A jak nie będziemy posłuszni to roboty, drony, algorytmy jako aparat represji zmuszą nas do posłuszeństwa, spacyfikują buntowników, a jak. Wierzmy dalej w "nowy lepszy świat" i róbmy sobie bożka z cyfrowo-technologicznych rzekomych udogodnień. Wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle. Niewolnictwo wali do nas wielkimi krokami, nie pozwólmy sobie na tego typu numery. Ale porąbany staje się ten nasz świat, doprawdy szkoda słów.
odpowiedź
User
sabol
E tam Internet rzeczy będzie miał wiele korzystnych zastosowań, tak samo inteligentne miasta, usprawnią działanie miasta i pozwolą na efektywniejsze wykorzystywanie zasobami. Tak samo w przypadku tego pomysłu ze Smart Water. Jak wejdzie 5G to pospina to wszystko żeby działało. Jak się odpowiednio wykorzystuje możliwości nowych technologii to czerpie się z tego same korzyści.
odpowiedź