SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PW „Rzeczpospolita” nie dla Grzegorza Hajdarowicza

Minister Skarbu Państwa bez rozstrzygnięcia zamknął prywatyzację spółki PW „Rzeczpospolita”, do której należało do niedawna 49 proc. udziałów Presspubliki. O kupno starała się firma Jupiter NFI należąca do Grzegorza Hajdarowicza, obecnego właściciela Presspubliki.

PW „Rzeczpospolita” nie dla Grzegorza Hajdarowicza

Spółka Jupiter NFI, kontrolowana przez należącą do Grzegorza Hajdarowicza Grupę Gremi, była jedynym podmiotem, który odpowiedział na opublikowane we wrześniu ogłoszenie Ministerstwa Skarbu Państwa dotyczące sprzedaży 85 proc. akcji Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita”. Jupiter NFI został dopuszczony przez resort do badania ksiąg finansowych PW „Rzeczpospolita” i złożenia konkretnej oferty kupna. W zeszłym tygodniu ta propozycja została odrzucona przez ministerstwo, które zamknęło tym samym procesu prywatyzacji spółki.

PW „Rzeczpospolita” jest o tyle ważna dla koncernu Grzegorza Hajdarowicza, że to od niej kupił jesienią ub.r. 49 proc. udziałów Presspubliki, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”. Aktywa zostały wycenione na 55 mln zł, a płatność rozłożono na siedem rat do końca sierpnia 2017 roku z rocznym oprocentowaniem wynoszącym 8,26 proc. Zabezpieczeniem spłaty są zastawy na samych udziałach, a także hipoteki na nieruchomościach Presspubliki (przeczytaj więcej o tej transakcji). Gdyby więc Jupiter NFI kupił większość udziałów PW „Rzeczpospolita”, koncern Grzegorza Hajdarowicza przejąłby kontrolę nad własnym wierzycielem.

>>> Grzegorz Hajdarowicz: Presspublica z nowym prezesem, w planach przejęcia i giełda

PW „Rzeczpospolita” oprócz zastawów na udziały Presspubliki dysponuje również nieruchomością w centrum Warszawy (przy Al. Jerozolimskich 107), gdzie mieści się siedziba spółki. Ponadto firma wydaje kilka magazynów („Detektyw” w Polsce, a „Farmer” na Ukrainie), serwisów internetowych (m.in. Plus50.pl i Alterpraca.pl) oraz prowadzi wydawnictwo książkowe. W ub.r. jej przychody wyniosły 4,5 mln zł, a zysk netto (głównie dzięki sprzedaży udziałów Presspubliki) - aż 43,3 mln zł.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PW „Rzeczpospolita” nie dla Grzegorza Hajdarowicza

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz
Teraz rząd "nie zrobił dobrze" Hajdarowiczowi bo było by to zbyt grubymi nićmi szyte.
Ale dalej będzie obserwowana sytuacja PW rzeczpospolita...
odpowiedź
User
Tomek, Wrocław
Aż dziw, że kolega Grasia nie dostał tego co chciał. Myślę jednak, że za chwilę po cichutku dostanie co mu sie należy za poprawne zachowanie. a tak przy okazji gdzie można dostać kredycik tak oprocentowany jak ten, który państwo dało Hajdarowiczowi? Może minister skarbu lub finansów powie jak to zrobić? W każdym razie licze, że przedstawiciele ww resortów odezwą się i będę mógł tak jak kolega Grasia skorzystać z pożyczki oprocentowanej rocznie 8,26 proc. czegam na sygnał, bo naprawdę jestem zainteresowany.
odpowiedź
User
Jacek z Huty
Piękny kredycik 8,26 %
odpowiedź