SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rostowski nie obawia się wpływu opóźnienia prywatyzacji Enei nabudżet

Fiasko obecnego przetargu na 67,05% akcji spółki energetycznej Eneanie powinno stanowić problemu dla budżetu państwa w aspekcieplanowanych przychodów prywatyzacyjnych, ponieważ ich osiągnięciezakładane było na okres do końca 2010 roku, a w tym okresie planzostanie zrealizowany, wynika z czwartkowej wypowiedzi ministrafinansów Jacka Rostowskiego.

"Plan prywatyzacji jest na lata 2009-2010, Mówimy o tymhoryzoncie i, tak, jak ja rozumiem, jest to [fiasko przetargu naEneę - przyp. ISB] problem krótkoterminowy" - powiedział Rostowskidziennikarzom w kuluarach IV Kongresu Spółek Giełdowych.

Minister podkreślił, że realizacja planów prywatyzacyjnych jestniezbędna dla uniknięcia - zgodnie z założeniami przyszłorocznegobudżetu - przekraczania progów ostrożnościowych na poziomie 50%długu publicznego do PKB w 2009 r. i 55% w 2010 r.

W środę Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) podało, że w związku zpowiadomieniem przez RWE AG, że podmiot ten nie złoży wiążącejoferty nabycia akcji Enei w wyznaczonym terminie do 15 październikabr. oraz biorąc pod uwagę, że w obecnym postępowaniu w sprawiezbycia tych akcji nie brali udziału inni potencjalni inwestorzy,resort zdecydował o zakończeniu postępowania w tej sprawie.

MSP dodało jednak, że rozważa rozpoczęcie jeszcze w tym rokukolejnego postępowania zmierzającego do zbycia przez Skarb Państwaakcji spółki Enea. Co więcej, wiceminister skarbu Jan Bury,cytowany przez "Puls Biznesu" zapowiedział, że resort chce ponowniezaprosić inwestorów do negocjacji na temat sprzedażywiększościowego pakietu akcji Enei na przełomie listopada/ grudniabr. i liczy na zakończenie tego procesu do połowy 2010 r.

W końcu lipca MSP ogłosiło zaproszenie do negocjacji w sprawiesprzedaży 295.987.473 akcji Enei, stanowiących 67,05%. Vattenfallogłosił, że nie złożył oferty na te walory, choć w dalszym ciągudeklaruje zainteresowanie polskim rynkiem energii i samą Eneą. Wpołowie sierpnia RWE zostało zaproszone do negocjacji na prawachwyłączności.

Według "PB", w kolejnym przetargu na pewno weźmie udział RWE.Zadowolony z zakończenia procesu bez rozstrzygnięcia jest szwedzkikoncern Vattenfall, który posiada 18,67% akcji Enei (objął je wubiegłorocznym IPO). Przedstawiciele tej firmy deklarowali, żenadal są zainteresowani polskim rynkiem oraz Eneę, ale niedoprecyzowali, czy wezmą udział w nowym przetargu.

Wartość pakietu Enei, znajdującego się w posiadaniu SkarbuPaństwa, szacowana jest - według mediów - na 7-8 mld zł.

  • Więcej informacji:
  • Enea

Dołącz do dyskusji: Rostowski nie obawia się wpływu opóźnienia prywatyzacji Enei nabudżet

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl