SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Składka audiowizualna wyniesie 15 zł. Nie zapłacą seniorzy, niepełnosprawni i ubogie rodziny

Według projektu nowej ustawy medialnej składka audiowizualna będzie wynosić 15 zł miesięcznie, a pobierający ją dostawcy energii dostaną 20/30 groszy prowizji od każdej składki. Wśród osób, które zapłacą składkę na cały rok z góry, ma zostać przeprowadzona loteria z nagrodami po 5 tys. zł.

Do Sejmu trafiły właśnie projekty trzech ustaw medialnych przygotowane zespół posłów PiS kierowany przez Krzysztofa Czabańskiego, wiceministra kultury koordynującego ze strony rządu reformę mediów publicznych. Jedna dotyczy działania mediów narodowych, druga - składki audiowizualnej, a trzecia zawiera przepisy przejściowe na czas wprowadzenia tych dwóch ustaw.

Projekt ustawy o składce zakłada, że będzie ona wynosić 15 zł miesięcznie i będzie obowiązywać korzystające z energii elektrycznej osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadającą osobowości prawnej. Składkę, obowiązującą od początku przyszłego roku, będą pobierać dostawcy energii.

Dostawcy energii do 10 stycznia każdego roku będą przesyłać swoim klientom (tym nowym zaraz po podpisaniu umowy) informację o obowiązku i sposobie płacenia składki (np. numer rachunku bankowego do wpłaty, wzór zapłaty za jeden miesiąc lub dłuższy okres, maksymalnie rok, informacje o zwolnieniach od zapłaty oraz konsekwencjach wynikających z jej niepłacenia). Dostawcy będą prowadzić ewidencję wpłat oraz przekazywać środki urzędom skarbowym (za każdą opłaconą składkę otrzymają 30 groszy prowizji w przyszłym roku, a 20 groszy w kolejnych latach), które z kolei wpłacą je na rachunek Funduszu Mediów Narodowych.

Składkę trzeba będzie opłacać do końca każdego następnego miesiąca - za poprzedni miesiąc albo dłuższe okresy, maksymalnie za rok.. W ustawie z przepisami przejściowymi napisano, że wśród osób, które do końca stycznia zapłacą składkę za cały rok, Fundusz Mediów Narodowych może przeprowadzić loterię z tysiącem nagród po 5 tys. zł.

Z uiszczania składki będą zwolnione osoby: w wieku ponad 75 lat, z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, uprawnione do ryczałtu energetycznego oraz pobierające świadczenie opiekuńcze lub świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, a także gminne jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej.

Nie będzie też trzeba płacić za dodatkowe miejsca poboru energii elektrycznej, o ile nie są to domy lub lokale mieszkalne albo miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Każda osoba, której przysługuje zwolnienie od płacenia składki (oprócz tych w wieku ponad 75 lat), będzie to musiała zgłosić w urzędzie gminy, w której jest zameldowana (w przypadku osób niepełnosprawnych wymagane będzie dodanie orzeczenia o niepełnosprawności). Wzory takich zgłoszeń i zawiadomień zostaną udostępnione w najbliższym okresie. - - Organ gminy będzie sprawdzał poprawność zgłoszenia pod względem formalnym oraz zgodność oświadczenia dokonującego zgłoszenie z danymi, które są temu organowi znane z urzędu, takimi jak zameldowanie na pobyt stały czy uprawnienie do świadczeń wypłacanych przez urząd gminy. Dalej idącej weryfikacji zgodności zgłoszenia ze stanem faktycznym może dokonywać organ podatkowy na zasadach ogólnych - podkreślili autorzy projektu.

Według prognoz Agencji Rynku Energii w najbliższych latach będzie w Polsce 17,5 mln punktów poboru energii elektrycznej. Autorzy projektu prognozują, że przy ściągalności składki audiowizualnej na poziomie 80 proc. w 2017 i 2018 roku wpływy brutto mają wynieść po 2,1 mld zł (w tym prowizja dla dostawców energii: 63 mln zł w przyszłym roku i 42 mln w 2018 roku).

 


Więcej na temat nowej ustawy medialnej
- Misją publicznej TVP i Polskiego Radia jest emisja całodobowych kanałów informacyjnych
- Dyrektorzy będą wybierani na dwuletnie kadencje przez nowopowołaną Radę Mediów Narodowych
- Środki ze składki audiowizualnej trafią także do PAP-u, w lipcu KRRiT przestanie zarządzać abonamentem RTV

Dołącz do dyskusji: Składka audiowizualna wyniesie 15 zł. Nie zapłacą seniorzy, niepełnosprawni i ubogie rodziny

50 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
!!!
Na media rządowe ( bo nie ma większej ściemy niż to, że będą NARODOWE) nie dam ani grosza. Będę chodzić spać z kurami, trzymać jedzenie w wykopanej ziemiance, prać na tarze, a na PISIS nie dam ani grosza!
odpowiedź
User
partyzantzwlngw
Czyli jak ktoś jest właścicielem kilku domów, mieszkań, to zapłaci za każdy dom, mimo ze mieszka w jednym. "Dobra zmiana".
odpowiedź
User
Yogidługonogi
Na media rządowe ( bo nie ma większej ściemy niż to, że będą NARODOWE) nie dam ani grosza. Będę chodzić spać z kurami, trzymać jedzenie w wykopanej ziemiance, prać na tarze, a na PISIS nie dam ani grosza!

Dasz dasz, nie popisuj się. Dasz i nawet nie PiŚniesz. Ale co sobie popiszesz na forach, to twoje.
odpowiedź