SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP: mamy pełne prawa do „Szansy na sukces”, Skrętkowska nie chciała reżyserować, oczekiwała dożywotniego honorarium

Elżbieta Skrętkowska, współtwórczyni i wieloletnia reżyserka „Szansy na sukces”, zarzuciła Telewizji Polskiej naruszenie jej praw do tego programu. TVP zapewnia, że zarejestrowała nazwę cyklu jako znak towarowy. Wytyka też Skrętkowskiej, że nie chciała współpracować przy nowych odcinkach, za to oczekiwała, że firma będzie jej dożywotnio wypłacać honorarium.

Elżbieta Skrętkowska (na drugim planie Wojciech Mann), fot. TVPArticle

„Szansa na sukces” wróciła na antenę TVP2 dwa tygodnie temu. Obecnie program ma podtytuł „Opole 2019”, nagrodą główną jest udział w konkursie Debiuty podczas tegorocznego Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Gospodarzem show jest Artur Orzech. Pierwszy odcinek oglądało 1,76 mln osób (według danych Nielsen Audience Measurement).

Wcześniej program był pokazywany w TVP2 od listopada 1993 do kwietnia 2012 roku. Gospodarzem był wówczas Wojciech Mann.

Skrętkowska: tytuł i scenariusz „Szansy na sukces” zarejestrowałam u notariusza

W piątek w wypowiedziach dla serwisu Teleshow.wp.pl Elżbieta Skrętkowska, współtwórczyni i wieloletnia reżyserka „Szansy na sukces”, stwierdziła, że Telewizja Polska reaktywowała program wbrew jej prawom.

- Ja przyniosłam pomysł programu Ninie Terentiew. Ona była wiceszefem Dwójki. Podpisała ten pomysł i zaakceptowała do realizacji. Ja wymyśliłam scenariusz i tytuł. Jedno i drugie - tytuł i scenariusz - zarejestrowałam w kancelarii notarialnej. Potem przez lata ten program dopieszczałam i modernizowałam - wyliczyła Elżbieta Skrętkowska. - Bardzo ważne jest to, że jak wymyśliłam ten program, nie byłam pracownikiem TVP - zaznaczyła.

Skrętkowska dodała, że rozmowy z publicznym nadawcą o reaktywacji „Szansy na sukces” trwały od stycznia br. - Nie miałam nic przeciwko temu, żeby program wrócił na antenę, ale według umowy proponowanej przez TVP musiałabym się pozbyć wszelkich roszczeń - stwierdziła.

Reżyserka zadeklarowała, że dopiero teraz dowiedziała się o zarejestrowaniu przez Telewizję Polską marki programu w Urzędzie Patentowym. Zaznaczyła, że nadawca zrobił to bez porozumienia z nią.

- Być może zdecyduję się na proces o prawa własności. To jest bardzo trudny temat, bo taki proces to poważne koszty i może ciągnąć się latami. Mimo wszystko rozważam to - stwierdziła Skrętkowska.

TVP: Skrętkowska chciała dożywotniego wynagrodzenia

W sobotę Telewizja Polska odniosła się w oświadczeniu do wypowiedzi Elżbiety Skrętkowskiej. Nadawca zapewnił, że wbrew jej stwierdzeniom ma wszelkie prawa do formatu „Szansa na sukces”.

- TVP pozyskiwała prawa do cyklu audycji „Szansa na Sukces” w czasie jego realizacji, zarówno od pracowników, jak i współpracowników. TVP jest jedynym podmiotem uprawnionym do realizacji cyklu. Tytuł programu jest zarejestrowany na Telewizję Polską jako znak towarowy we wszystkich kategoriach - podkreślono.

Opisano też, że Elżbieta Skrętkowska odrzuciła propozycje współpracy przy nowych odcinkach „Szansy na sukces”. - Z szacunku do Pani Skrętkowskiej, jako wieloletniego współtwórcy programu, TVP zaproponowała jej stanowisko reżysera nowego cyklu. Propozycji tej pani Skrętkowska nie przyjęła. Następnie, mając na uwadze doświadczenie pani Elżbiety Skrętkowskiej, przy tworzeniu tego formatu, zaproponowano jej funkcję konsultanta merytorycznego. I ta propozycja została przez p. Skrętkowską odrzucona - stwierdzono.

Według publicznego nadawcy Elżbieta Skrętkowska chciała otrzymać inne świadczenia pieniężne. - Pani Skrętkowska oczekiwała natomiast bardzo wysokiego honorarium za każdy z ośmiu odcinków emitowanego obecnie cyklu. TVP zgodziło się, gdyż miało to ostatecznie wyczerpać roszczenia pani Skrętkowskiej. Jednak żądania pani Skrętkowskiej natychmiast eskalowały. Wynikało z nich, że Telewizja będzie musiała wypłacać pani Skrętkowskiej, bez świadczenia przez nią żadnych usług, dożywotnie honorarium i każdorazowo uzyskiwać jej zgodę na emisję programu - napisano w oświadczeniu. - Żądania takie ze strony osoby, która przy programie była etatowym pracownikiem, z mocy prawa oddającym wszelkie prawa na rzecz pracodawcy, są kuriozalne i narażałyby władze TVP na złamanie prawa i odpowiedzialność karną za niegospodarność - dodano.

Zaznaczono, że po przejściu na emeryturę Elżbieta Skrętkowska dalej współpracowała z TVP (jako autorka scenariuszy i reżyserka programów), „każdorazowo przenosząc na telewizję prawa majątkowe oraz do kontynuacji”. - Podczas niedawnego spotkania w TVP była zaskoczona treścią zawartych umów, których podpisania jednak nie kwestionowała. W ocenie Spółki w całej zaistniałej sytuacji może chodzić o nienależne dochody kosztem publicznych pieniędzy oraz o pretekst do ataku na TVP - stwierdzono.

Telewizja Polska zapowiedziała, że podejmie zdecydowane kroki prawne wobec Skrętkowskiej, jeśli ta będzie nadal naruszać dobra osobiste firmy.

- Praktyka działania Telewizji Polskiej jest wzorcem respektowania praw autorskich. Wszelkie wątpliwości, dotyczące tego obszaru są przez TVP traktowane bardzo poważnie. Z powodu szacunku dla praw Twórców zależy Spółce na jednoznacznym wyjaśnianiu takich spraw, co w tym przypadku już nastąpiło - podkreślono w oświadczeniu.

Według danych Nielsen Audience Measurement w marcu br. średnia oglądalność minutowa TVP1 wynosiła 579 061 widzów (o 4,3 proc. więcej niż rok wcześniej), a udział stacji w rynku oglądalności - 8,56 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP: mamy pełne prawa do „Szansy na sukces”, Skrętkowska nie chciała reżyserować, oczekiwała dożywotniego honorarium

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Canal+ zablokował Polsat News+
Ciekawe jak mu pójdzie z Disney+.

W tym programie po za reżyserem, prowadzącym i lekko zmodyfikowanej scenografii nic się nie zmieniło.

Przez lata wszyscy mieli wyje ane kto jest przy władzy. Mann w trójce nadal się udziela.

PS u notariusza to można dom po babci przepisać.

Skretkowska może i ma szansę wygrać tylko przy obecnej władzy będzie na nią nagonka że pije ćpa i kradnie i wogole.
Lepiej mieć wyje ane czy przeję ane?
odpowiedź
User
Pilot
Osoba z ulicy wymyśla scenariusz i pomysł na program, idzie z nim do telewizji, a telewizja zachwycona pomysłem akceptuje go i kieruje do realizacji. Gdyby osoba z ulicy została tylko osobą z ulicy, której pomysł ukradziono / zaczerpnięto / zainspirowano się nim to oczywiście mogłaby słusznie protestować, mieć roszczenia wobec telewizji i domagać się odszkodowania etc.

Ale jeśli osoba z ulicy zostaje zatrudniona w telewizji, pracuje przy swoim pomyśle, realizuje go i jako pracownik etatowy podpisuje umowę, w której przekazuje prawa do swojej pracy na rzecz pracodawcy czyli telewizji to sprawa jest banalnie prosta - format należy do telewizji.
odpowiedź
User
Wdse
Hahaha! Może TVPIS jeszcze "Wielką grę" przywróci :lol:
odpowiedź
User
widz 100
Szansa na sukces to zawsze Elżbieta Skrętkowska i Wojciech Mann. Żyjemy w dziwnych czasach,ludzie nie umieją ze sobą rozmawiać! Szkoda ,bo pani Elżbieta wymyśliła bardzo dobry program,polski talent show. Zawsze z niecierpliwością czekałem za koncertem galowym ,który odbywał się w sali kongresowej. To był naprawdę dobry program! Tym większa radość ,że program wrócił........i co z tego jak czytam takie rewelacje. Nie wnikam już kto ma rację! Żal jedynie ,że zamiast celebrować program,który wypromował tylu artystów i który dobrze się oglądało----My chyba nie umiemy się z niczego własnego cieszyć. To już lepsze formaty z zagranicy,pokrzyczą,przekrzyczą,po obracają się{nie mam nic przeciwko temu},ale tego typu programy to tylko show. Mimo wszystko pozdrawiam twórców Szansy na sukces - życząc ,żeby dali sobie sami szansę na rozwiązanie sporu.
odpowiedź
User
xxx
Canal+ zablokował Polsat News+
Ciekawe jak mu pójdzie z Disney+.

Naprawdę? Dobrze, że 500+ nie zablokowali. Choć w sumie, to nie branża mediowa, więc może dlatego. Ale odkąd Apple chciał zablokować firmę z gruszką w logo, nic mnie już nie zdziwi w takich kwestiach.
odpowiedź