SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Kolejna część pożyczki dla Telewizji Polskiej w listopadzie, reszta w latach 2018-19

Telewizja Polska otrzymała na razie 200 mln zł pożyczki ze Skarbu Państwa. Kolejne 300 mln zł może uzyskać do końca listopada, a dalsze 300 mln zł w latach 2018-2019. Część kapitałową pożyczki nadawca ma spłacić w latach 2019-2023.

Jacek Kurski, fot. akpa Article

Umowę o pożyczce ze Skarbu Państwa w wysokości 800 mln zł Telewizja Polska zawarła pod koniec lipca br. Środki zostały udzielone spółce z Funduszu Reprywatyzacji na podstawie ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników.

Pożyczkę podzielono na cztery transze. Wraz z podpisaniem umowy TVP otrzymała pierwszą część - 200 mln zł. W czwartek wiceminister kultury Jarosław Sellin, odpowiadając na pytanie w Sejmie, poinformował, że publiczny nadawca kolejne transze otrzyma, jeśli o to zawnioskuje. I tak maksymalnie 300 mln zł może dostać do końca listopada br., 100 mln zł - do czerwca 2018 roku, a 200 mln zł - do czerwca 2019 roku.

Telewizja Polska zobowiązała się do przekazywania kwartalnych sprawozdań z wykorzystania pożyczki, zawierających m.in. opinię rady nadzorczej firmy.

Nadawca podał dwa główne cele, na które przeznaczy pożyczone pieniądze. Pierwszy to unowocześnienie swojej bazy technologicznej (m.in. w 16 oddziałach regionalnych TVP) oraz zakup nowego sprzętu produkcyjnego, tak żeby więcej programów i seriali o lepszej jakości technicznej kręcić we własnym zakresie. Drugi to tworzenie programów popularyzujących historię Polski oraz transmisje wydarzeń sportowych.

Jak już informowaliśmy, kapitał pożyczki ma być spłacany przez publicznego nadawcę w miesięcznych ratach od 2019 do końca 2023 roku.

O przyznaniu pożyczki zdecydowali minister finansów (dysponujący Funduszem Reprywatyzacji) i premier. Minister kultury nie uczestniczył w tym procesie.

TVP w ub. i br. zanotowała duże straty

W 2016 roku Telewizja Polska zanotowała spadek wpływów o 6,8 proc. do 1,47 mld zł, wzrost kosztów operacyjnych o 8,2 proc. do 1,65 mln zł oraz 176,7 mln zł straty netto. W sprawozdaniu do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji publiczny nadawca podał, że w 2016 roku zanotował 872 mln zł wpływów reklamowych (o 5,4 proc. mniej niż rok wcześniej) i 365,5 mln zł z abonamentu radiowo-telewizyjnego (o 9,6 proc. mniej niż w 2015 roku). Z kolei od stycznia do lipca br. miała 27 mln zł straty.

Wyjaśniając powody udzielenia TVP pożyczki ze Skarbu Państwa, Jarosław Sellin zwrócił uwagę na malejące wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Wytknął przy tym byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi wypowiedź, że abonament jest haraczem, który powinien zostać zniesiony. Wiceminister kultury zwrócił też uwagę, że w konsekwencji tych za rządów PO-PSL nastąpił duży spadek ściągalności abonamentu.

W ub.r. abonament rtv zapłaciło 1,12 mln spośród 3,2 mln zobligowanych do tego gospodarstw domowych. Wpływy z tej daniny wyniosły 749,9 mln zł.

Media publiczne mają dostać rekompensatę za zwolnionych z abonamentu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje obecnie przepisy, na mocy których TVP i Polskie Radio mają otrzymać z budżetu państwa rekompensaty za grupy społeczne, które po wejściu Polski do Unii Europejskiej zwolniono z płacenia abonamentu rtv.

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski stwierdził, że taka rekompensata będzie wypłacana corocznie i jest zgodna z prawem europejskim, więc dotyczące jej przepisy nie będą wymagały notyfikacji przez Komisję Europejską. Według nieoficjalnych prognoz z tytułu rekompensaty media publiczne mają dostawać ok. 200 mln zł rocznie.

Jednocześnie resort kultury szykuje nową ustawę abonamentową. Ma ona zakładać, że abonament będzie pobierany od każdej zobowiązanej do płacenia go osoby (bez względu na to, czy ma telewizor lub radio) razem z podatkiem PIT/CIT lub składką na KRUS. W takiej sytuacji opłata ma wynosić 6-8 zł miesięcznie, roczne wpływy z niej nie przekroczą 3 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kolejna część pożyczki dla Telewizji Polskiej w listopadzie, reszta w latach 2018-19

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
animowany
O! Mamona z nieba spada dla urzeczywistnienia chorej wizji kurskiego. W mysl zasady, cel uswieca srodki. Nie wazne, ile to bedzie kosztowało. Wazne, ze bedzie po mojemu. Sobala & kurski rekiny biznesu
22 2
odpowiedź
User
Nie dla TVPiS i radia PiS
Te pieniądze nie sprawią że oglądalność PiSowsko-religijnej TVP wzrośnie, a jakość ich programów będzie lepsza. Dla mnie nadal jest to nędza intelektualna. Programy i seriale robione dla naiwniaków i idiotów. Nie oszukujmy się. Tak nas widzi PiS i takie zlecają programy.
19 3
odpowiedź
User
Władek
Pożyczkę spłaci już kolejny rząd :) Niezły przekręt.
20 2
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
Te pieniądze nie sprawią że oglądalność PiSowsko-religijnej TVP wzrośnie, a jakość ich programów będzie lepsza.

Oglądalność nie wzrośnie.
Ale jakość będzie lepsza, choć oczywiście nie dla lewaków i ateistów...

Co do meritum artykułu, nie byłoby tych wszystkich pożyczek, gdyby polskie społeczeństwo nie uchylało się od płacenia OBOWIĄZKOWEGO (!) abonamentu radiowo-telewizyjnego, który należy płacić niezależnie od tego, czy korzysta się z oferty mediów publicznych, czy nie korzysta, i czy media publiczne są pod PiSem, czy pod PO. Telewizor lub odbiornik radiowy w domu masz - musisz płacić i finito. Ja na przykład płaciłem sumiennie abonament nawet w czasach PO, mimo że z lewackich mediów publicznych prawie w ogóle nie korzystałem. Nie podobało mi się, ale PŁACIŁEM, BO MUSIAŁEM! Oto wzorowa postawa obywatelska, która niektórym jest obca!

Społeczeństwo samo wpędziło TVP w problemy finansowe, więc naturalne, że TVP ratuje się jak może, żeby chociaż częściowo wypełniać misję (nadająć m. in. wartościowe programy patriotyczne czy religijne, których próżno szukać w ramówkach największych stacji komercyjnych, bo są z góry skazane na niską oglądalność).
3 22
odpowiedź
User
ani grosza
Pożyczkę spłaci już kolejny rząd Niezły przekręt.

Niech tylko spróbuje to zostanie zaorany. Następcom zostanie najprostsza decyzja - oddanie TVP za przysłowiową złotówkę podmiotowi, który ureguluje te długi i niech sobie robi z tym co chce. Tylko władzy która ordynarnie kłamie jest potrzebna TVP, dla każdej innej myślącej, która niestety jeszcze nie nastąpiła jest to tylko zbędny koszt . Już nie wspomnę, że na częstotliwościach po TVP można zarobić - każdy inny podmiot płaci za koncesję.
19 3
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
Pożyczkę spłaci już kolejny rząd Niezły przekręt.

Niech tylko spróbuje to zostanie zaorany. Następcom zostanie najprostsza decyzja - oddanie TVP za przysłowiową złotówkę podmiotowi, który ureguluje te długi i niech sobie robi z tym co chce. Tylko władzy która ordynarnie kłamie jest potrzebna TVP, dla każdej innej myślącej, która niestety jeszcze nie nastąpiła jest to tylko zbędny koszt . Już nie wspomnę, że na częstotliwościach po TVP można zarobić - każdy inny podmiot płaci za koncesję.

Hahahahaha!

Tylko tyle.
4 8
odpowiedź
User
hd
Dla lekarzy nie ma, ale dla Ziemca nie może zabraknąć.
21 2
odpowiedź
User
rozbawiony maciejem konserwatywnym
Społeczeństwo nie chce płacić na propagandę i tu jest sedno problemu. Telewizja publiczna powinna być niezależna od polityków. Wzorem jest BBC
Jakoś do niedawna nie były potrzebne pożyczki z naszych podatków i ta instytucja dawała sobie radę i się rozwijała.
Coż to się stało nagle? koszty wzrosty?

Do patriotycznych programów nawet nie będę się odnosił, bo to kpina na całego :) Komercją ta telewizja zalatuje jak każda inna prywatna, a prywatne sobie radzą bez naszych podatków :)
14 4
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
Społeczeństwo nie chce płacić na propagandę i tu jest sedno problemu.

Nie, problem jest gdzieś indziej.
Nikt przez wiele lat nie chciał zmusić społeczeństwa do płacenia, nie dać możliwości wymigania się od płacenia abonamentu.
Wszyscy płacą różne podatki. Płacą nie dlatego, że chcą, lecz dlatego, że muszą - nie mają innego wyboru, bo niech tylko spróbowaliby uniknąć płacenia, mieliby olbrzymie problemy prawne. Podobnie powinno być z abonamentem RTV (który tak naprawdę też jest pewnego rodzaju podatkiem!). Niestety tak nie jest. Ale nie tracę nadziei, że PiS jeszcze za obecnej kadencji zrobi z tym porządek!Jakoś do niedawna nie były potrzebne pożyczki z naszych podatków i ta instytucja dawała sobie radę i się rozwijała.
Coż to się stało nagle? koszty wzrosty?

Do niedawna telewizja publiczna była LEWACKA!
Lewactwo w mediach lepiej się sprzedaje. Wyższa oglądalność, większe zyski z reklam. To sobie dawała radę, ale to nie znaczy, że prezentowała wyższy poziom merytoryczny i intelektualny.

Teraz TVP w większym stopniu nastawiła się na programy misyjne, z założenia niesłużące przynoszeniu zysków i zarabianiu na reklamach. Ot i cała tajemnica.Do patriotycznych programów nawet nie będę się odnosił, bo to kpina na całego

Kpiną na całego jest twój wpis kpiący z programów patriotycznych.
Patriotyzm należy do wartości konserwatywnych, a takie wartości są niezłomne!
Tyle w temacie.
3 14
odpowiedź
User
Kamil
Zomuś. A jak ktos nie ma tv od zawsze bo gardzi jak jest po i gardzi jak jest pis to tez ma placic? Moja rodzina nigdy nie placila a tv owszem mamy... podpiety pod kompa - yt & netflix. W dupe se wsadzcie ten abonament. Oczywiscie jak nie sciagna to dolicza podatek do bajury ale spokojnie narwane prawaki, luzz. Poluzuj tam gdzie cie cisnie. za 2 lata wrocimy do lewactwa, to sa ludzie o poziom wyzej od prawactwa. Kultura, rozkima i edukacja. oczywiscie pis sobie przypisuje zaslugi po pod siebie (i to jak rynek stoi) a co zlego to mowi, ze po. Spokojnie, kazdy rzad w naszym kraju zawsze byl taki sam. nachapac sie a pozniej cos zrobic. nigdy na odwrot. Oczywiscie - nie pododoba sie - mozna wyjechac, ok. Kierunek - Kanada!
8 2
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing