SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TV Trwam na multipleksie. Jan Dworak: Lux Veritatis przedstawiła promesę SKOK na 15 mln zł

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała TV Trwam miejsce w naziemnej telewizji cyfrowej. - Oferta tej stacji była tym razem zdecydowanie lepsza od poprzedniej - mówi Jan Dworak, szef KRRiT. Koncesją naziemną dostała też TVP ABC.

TV Trwam na multipleksie. Jan Dworak: Lux Veritatis przedstawiła promesę SKOK na 15 mln zł

Związana z o. Tadeuszem Rydzykiem Telewizja Trwam (jej nadawcą jest Fundacja Lux Veritatis) otrzymała miejsce na MUX-1 dla kanału społeczno-religijnego. W konkursie brały też udział spółki Media Works i Wieczorna.pl. Media Works (spółka związana przez Platformę Mediową Point Group i Astro) szybko swój wniosek wycofała, zaś Wieczorna.pl, która zgłosiła kanał Radiotelewizja została wykluczona z konkursu  przyczyn formalnych.

- Wieczorna.pl nie wykazała, że w KRS ma wpis umożliwiający jej działalność polegającą na nadawaniu programów. Dość uważnie zanalizowaliśmy jej sytuację ekonomiczno-finansowa i pozostawiała ona wiele do życzenia. Decydujący był jednak wzgląd formalny, na skutek czego, KRRIT musiała zostawić ten wniosek bez rozpoznania - mówił na konferencji Jan Dworak, przewodniczący KRRiT. - Na mecie tego wyścigu pozostała tylko Fundacja Lux Veritatis, która miała zmagać się nie z konkurentami, ale z warunkami prawa - dodał Dworak.

Założona przed Fundację Lux Veritatis TV Trwam nadaje od 2002 roku i jest dostępna poprzez satelitę Astra, a także w sieciach kablowych. Stacja ubiegała się o koncesję na nadawanie na MUX 1 po raz drugi. W poprzednim konkursie, rozstrzygniętym w kwietniu 2011 roku, wniosek stacji o. Rydzyka został odrzucony, co wywołało wzburzenie różnych środowisk. O wyjaśnienie sprawy zwrócili się do Krajowej Rady Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Przez miasta, także w USA, przeszły marsze protestacyjne. Do Rady miesiącami płynęła lawina listów. Sprawą zajmowały się wielokrotnie komisje sejmowe i senackie.

KRRiT odrzuciła wówczas wniosek Lux Veritatis, twierdząc, że sytuacja finansowa Fundacji nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia z uwagi na ujemne wyniki finansowe w minionych latach.

- Chciałbym jasno powiedzieć, że o ile w pierwszym konkursie Fundacja nie pokonała tej bariery, jeśli chodzi o wymogi formalne (...) o tyle tym razem jej oferta znacząco różniła się na korzyść od poprzedniej. Ta bariera formalna podporządkowania się polskiemu prawa i wymogom została przez Fundację pokonana - mówił Dworak na konferencji prasowej.

Szef KRRiT podał kilka przykładów jak w ciągu ostatnich lat poprawiła się sytuacja ekonomiczno-finansowa TV Trwam. Zobowiązania długoterminowe Fundacji Lux Veritatis, które w roku 2010 wynosiły prawie 69 mln zł, w 2012 roku spadły do 43 mln zł, a w tym roku nie ma ich już wcale. Stopa zadłużenia spadła z 79 proc. w 2010 roku do 28 proc. w 2012 roku, zaś stopa pokrycia kapitału majątkiem własnym zwiększyła się w tym okresie z 21 proc. do 72 proc.

- W poprzednim konkursie Fundacja Lux Veritatis nie wskazywała żadnego zewnętrznego finansowania, tym razem przedstawiła promesę SKOK na 15 mln zł, co znacząco redukuje ryzyko przychodów z niepewnych przychodów, jakim są datki i darowizny - mówił Dworak.

Krajowa Rada zdecydowała też, że stacją dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 12 lat, która pojawi się na MUX-1, będzie kanał TVP ABC zgłoszony przez Telewizję Polską. W konkursie brała też udział Telewizja Polsat z kanałem Polsat Kids.

- Różnorodność programowa była podstawowym kryterium w tym konkursie, ponieważ wszystkie te podmioty spełniły wszystkie inne warunki - mówił Dworak podczas konferencji. Tłumaczył, że wybrano kanał TVP, bo zaoferowała ona większą różnorodność, mniejszą ilość powtórek oraz bogate archiwum z polską twórczości. - To były decydujące kryteria - mówił Dworak.

Decyzje dotyczące przyznania koncesji naziemnych Telewizji Trwam i TVP ABC zostały podjęte przez KRRiT jednogłośnie. Jan Dworak poinformował, że obaj nadawcy zwrócili się do Rady o rozłożenie na raty opłat koncesyjnych.

Na razie KRRiT nie rozstrzygnęła jeszcze konkursów na nadawanie na MUX-1 stacji edukacyjno-poznawczej oraz filmowej. - Mam nadzieję, że wywiążemy się z tego zobowiązania przed wakacjami parlamentarnymi - mówił Dworak.

Wnioski o koncesje dla kanału filmowego złożyło czterech nadawców: Telewizja Polsat, Stopklatka (Stopklatka TV), TV Film i Mediasat (Kino 5). Najwięcej - osiem - zgłoszeń wpłynęło do konkursu na koncesję dla stacji poznawczo-edukacyjnej. O miejsce starają się: Apella, TVS, 4fun Media, TV Spektrum (Fokus), Media Works, Edusat, TVR (TVE) i Discovery Communcations (DMAX). Z przyczyn formalnych z dalszego konkursu wykluczona została już spółka 4fun Media.

Konkursy na ostatnie cztery miejsca na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej KRRiT ogłosiła pod koniec grudnia 2012 roku. Przyjmowanie wniosków w nich zakończyło się  25 lutego br.

Nowe cztery stacje zastąpią na MUX-1 kanały Telewizji Polskiej (TVP1 HD, TVP2, TVP Info), które powinny opuścić multipleks do końca kwietnia 2014 roku. - Ustawa cyfryzacyjna o tym zdecyduje - mówił Dworak.

W 2011 roku w poprzednim konkursie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała miejsca na MUX-1 dla kanałów Eska TV, Polo TV, TTV i ATM Rozrywka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TV Trwam na multipleksie. Jan Dworak: Lux Veritatis przedstawiła promesę SKOK na 15 mln zł

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hehe
No to posiadacze lokat w SKOK-ach się ucieszą
;)
odpowiedź
User
Janek
Jak zwykle czym jak czym ale uczciwością nie grzeszą:)
odpowiedź
User
bzduryztonsury
Towarzystwo wzajemnej adoracji - chyba każdy to zawsze wiedział.
odpowiedź