SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TV Trwam na multipleksie. Jan Dworak: Lux Veritatis przedstawiła promesę SKOK na 15 mln zł

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała TV Trwam miejsce w naziemnej telewizji cyfrowej. - Oferta tej stacji była tym razem zdecydowanie lepsza od poprzedniej - mówi Jan Dworak, szef KRRiT. Koncesją naziemną dostała też TVP ABC.

TV Trwam na multipleksie. Jan Dworak: Lux Veritatis przedstawiła promesę SKOK na 15 mln zł

Związana z o. Tadeuszem Rydzykiem Telewizja Trwam (jej nadawcą jest Fundacja Lux Veritatis) otrzymała miejsce na MUX-1 dla kanału społeczno-religijnego. W konkursie brały też udział spółki Media Works i Wieczorna.pl. Media Works (spółka związana przez Platformę Mediową Point Group i Astro) szybko swój wniosek wycofała, zaś Wieczorna.pl, która zgłosiła kanał Radiotelewizja została wykluczona z konkursu  przyczyn formalnych.

- Wieczorna.pl nie wykazała, że w KRS ma wpis umożliwiający jej działalność polegającą na nadawaniu programów. Dość uważnie zanalizowaliśmy jej sytuację ekonomiczno-finansowa i pozostawiała ona wiele do życzenia. Decydujący był jednak wzgląd formalny, na skutek czego, KRRIT musiała zostawić ten wniosek bez rozpoznania - mówił na konferencji Jan Dworak, przewodniczący KRRiT. - Na mecie tego wyścigu pozostała tylko Fundacja Lux Veritatis, która miała zmagać się nie z konkurentami, ale z warunkami prawa - dodał Dworak.

Założona przed Fundację Lux Veritatis TV Trwam nadaje od 2002 roku i jest dostępna poprzez satelitę Astra, a także w sieciach kablowych. Stacja ubiegała się o koncesję na nadawanie na MUX 1 po raz drugi. W poprzednim konkursie, rozstrzygniętym w kwietniu 2011 roku, wniosek stacji o. Rydzyka został odrzucony, co wywołało wzburzenie różnych środowisk. O wyjaśnienie sprawy zwrócili się do Krajowej Rady Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Przez miasta, także w USA, przeszły marsze protestacyjne. Do Rady miesiącami płynęła lawina listów. Sprawą zajmowały się wielokrotnie komisje sejmowe i senackie.

KRRiT odrzuciła wówczas wniosek Lux Veritatis, twierdząc, że sytuacja finansowa Fundacji nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia z uwagi na ujemne wyniki finansowe w minionych latach.

- Chciałbym jasno powiedzieć, że o ile w pierwszym konkursie Fundacja nie pokonała tej bariery, jeśli chodzi o wymogi formalne (...) o tyle tym razem jej oferta znacząco różniła się na korzyść od poprzedniej. Ta bariera formalna podporządkowania się polskiemu prawa i wymogom została przez Fundację pokonana - mówił Dworak na konferencji prasowej.

Szef KRRiT podał kilka przykładów jak w ciągu ostatnich lat poprawiła się sytuacja ekonomiczno-finansowa TV Trwam. Zobowiązania długoterminowe Fundacji Lux Veritatis, które w roku 2010 wynosiły prawie 69 mln zł, w 2012 roku spadły do 43 mln zł, a w tym roku nie ma ich już wcale. Stopa zadłużenia spadła z 79 proc. w 2010 roku do 28 proc. w 2012 roku, zaś stopa pokrycia kapitału majątkiem własnym zwiększyła się w tym okresie z 21 proc. do 72 proc.

- W poprzednim konkursie Fundacja Lux Veritatis nie wskazywała żadnego zewnętrznego finansowania, tym razem przedstawiła promesę SKOK na 15 mln zł, co znacząco redukuje ryzyko przychodów z niepewnych przychodów, jakim są datki i darowizny - mówił Dworak.

Krajowa Rada zdecydowała też, że stacją dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 12 lat, która pojawi się na MUX-1, będzie kanał TVP ABC zgłoszony przez Telewizję Polską. W konkursie brała też udział Telewizja Polsat z kanałem Polsat Kids.

- Różnorodność programowa była podstawowym kryterium w tym konkursie, ponieważ wszystkie te podmioty spełniły wszystkie inne warunki - mówił Dworak podczas konferencji. Tłumaczył, że wybrano kanał TVP, bo zaoferowała ona większą różnorodność, mniejszą ilość powtórek oraz bogate archiwum z polską twórczości. - To były decydujące kryteria - mówił Dworak.

Decyzje dotyczące przyznania koncesji naziemnych Telewizji Trwam i TVP ABC zostały podjęte przez KRRiT jednogłośnie. Jan Dworak poinformował, że obaj nadawcy zwrócili się do Rady o rozłożenie na raty opłat koncesyjnych.

Na razie KRRiT nie rozstrzygnęła jeszcze konkursów na nadawanie na MUX-1 stacji edukacyjno-poznawczej oraz filmowej. - Mam nadzieję, że wywiążemy się z tego zobowiązania przed wakacjami parlamentarnymi - mówił Dworak.

Wnioski o koncesje dla kanału filmowego złożyło czterech nadawców: Telewizja Polsat, Stopklatka (Stopklatka TV), TV Film i Mediasat (Kino 5). Najwięcej - osiem - zgłoszeń wpłynęło do konkursu na koncesję dla stacji poznawczo-edukacyjnej. O miejsce starają się: Apella, TVS, 4fun Media, TV Spektrum (Fokus), Media Works, Edusat, TVR (TVE) i Discovery Communcations (DMAX). Z przyczyn formalnych z dalszego konkursu wykluczona została już spółka 4fun Media.

Konkursy na ostatnie cztery miejsca na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej KRRiT ogłosiła pod koniec grudnia 2012 roku. Przyjmowanie wniosków w nich zakończyło się  25 lutego br.

Nowe cztery stacje zastąpią na MUX-1 kanały Telewizji Polskiej (TVP1 HD, TVP2, TVP Info), które powinny opuścić multipleks do końca kwietnia 2014 roku. - Ustawa cyfryzacyjna o tym zdecyduje - mówił Dworak.

W 2011 roku w poprzednim konkursie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała miejsca na MUX-1 dla kanałów Eska TV, Polo TV, TTV i ATM Rozrywka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TV Trwam na multipleksie. Jan Dworak: Lux Veritatis przedstawiła promesę SKOK na 15 mln zł

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hehe
No to posiadacze lokat w SKOK-ach się ucieszą
;)
26 20
odpowiedź
User
Janek
Jak zwykle czym jak czym ale uczciwością nie grzeszą:)
21 30
odpowiedź
User
bzduryztonsury
Towarzystwo wzajemnej adoracji - chyba każdy to zawsze wiedział.
19 34
odpowiedź
User
Yogidługonogi
Przecież to jasne, że nie chodziło o potężny nacisk społeczny. To wszystko dzięki promesie. A świstak zawija te sreberka, oj zawija...
21 36
odpowiedź
User
Promesa
Oj Dworak, Dworak, ja ci nie wierzę.
28 11
odpowiedź