SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Branża badawcza: jaki był 2017 rok, co wydarzy się w 2018 roku?

W ramach naszego cyklu podsumowań minionego roku o branży badawczej mówią przedstawiciele agencji (ARC Rynek i Opinia, Gemius/PBI, IQS, Kantar Millward Brown, SW Research) oraz stowarzyszenia branżowego OFBOR.

Article

Przemysław Wesołowski, prezes SW Research

Wydarzenie roku
Polska
Intel Extreme Masters w Katowicach, czyli 173 tys.  odwiedzających i ponad 45 mln śledzących te wydarzenie w sieci.  To jedno z największych wydarzeń komercyjnych w Europie Środkowej. W przyszłym roku na pewno się wybiorę.

Świat
Jako wydarzenie roku na świecie, wskazałbym wypowiedzenie przez Stany Zjednoczone Ameryki Porozumienia Paryskiego w sprawie klimatu. USA to kraj, w którym funkcjonuje najwięcej firm opracowujących proekologiczne rozwiązania, a amerykańska Tesla uznawana jest za najbardziej medialną firmę w tej branży. Wypowiedzenie porozumienia stawia obywateli, firmy jak i cały świat w co najmniej niezręcznej sytuacji.  

Sukces roku
Na rodzimym podwórku przyznałbym ten tytuł CD Projektowi za trzykrotny wzrost wartości firmy w ciągu roku (wartość w listopadzie ok 12 mld zł) oraz odważne i konsekwentne prace nad kolejną dużą  produkcją,  tj. „Cyberpunk 2077”.

Porażka roku
Polska: Króliki – kampania prozdrowotna Ministerstwa Zdrowia prowadzona w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.    

Świat: Premiera nowych iPhonów.  Po raz pierwszy od kilku lat nie oglądałem na żywo i …  chyba pożegnam się z produktami Apple.  

Człowiek roku
Świat
Dla wielu bohater, dla innych antybohater – Elon Musk, który z jednej strony przebił Apple, Microsoft i Amazon pod względem emejzingu. Z drugiej strony ciągle „nie dowozi” produkcji samochodów i od lat jest na finansowym minusie. Pytanie, jak długo wyznawcy Tesli będą stać w kolejce po „elektryki”?

Polska
Stawiam na Macieja Wieczorka – Prezesa Mabionu i Celon Pharma SA – pierwszego  polskiego „biotechnologicznego” miliardera. Prezes Celonu stawia czoło największym potentatom farmaceutycznym  świata i potrafi z nimi skutecznie konkurować.  Można się spodziewać, ze wkrótce. Celon zmieni układ sił na największym, amerykańskim rynku farmaceutyków.

Trend roku
Face recognition czyli pozycjonowanie reklam na podstawie rozpoznawania twarzy i emocji widowni.

Sharing Economy, a szczególnie Car sharing w Polsce. Sądzę, że samochody to dopiero początek i wkrótce  wartość większości dóbr będziemy oceniać głównie przez pryzmat ich faktycznego czasu użytkowania. Od tego trendu nie będzie odwrotu.

Prognoza na 2018 rok
Znaczny rozwój badań, realizowanych metodami online. Myślę, że  za pośrednictwem internetu przebadanych zostanie więcej niż 50% wszystkich respondentów/uczestników. Oznacza to, że badania CAWI (wywiad online) staną się  dominującą metodą badawczą. Liczę również, że rynek deklaratywnych badań online przekroczy znacznie 100 mln PLN (wedle przychodów)

 


Sebastian Starzyński, członek zarządu Organizacji Firm Badania Rynku i Opinii

Wydarzenie roku
Najważniejszym wydarzeniem branżowym w Polsce w 2017 było niewątpliwie 20-lecie powstania Organizacji Firm Barania Rynku i Opinii – OFBOR. Jest to organizacja zrzeszające największe firmy badawcze w Polsce, która stoi na straży standardów rynkowych, miedzy innymi poprzez nadzór nad Programem Jakości Pracy Ankieterów PKJPA, który jest obecnie uznawany jako główny standard jakości w branży. Jednocześnie na świecie świętowaliśmy 70-lecie postania ESOMAR, czyli największej globalnej organizacji zrzeszającej badaczy rynku.

Sukces roku
XVII Kongres Badaczy, który jest najważniejszym, corocznym wydarzeniem branżowym, okazał się w tym roku dużym sukcesem. Był to największy kongres w historii z ponad 600 uczestnikami. Na kongresie gościliśmy licznych zagranicznych gości co w połączeniu z profesjonalnym przygotowaniem i doborem merytorycznym zaskutkowało najwyższą w historii oceną wydarzenia. Jednocześnie na kongresie gościliśmy wyjątkowo dużo przedstawicieli klientów branży badawczej, którzy stanowili ok 2/3 uczestników w porównaniu do połowy w poprzednich latach.

Porażka roku
Branża jest poważnie zaniepokojona podważaniem wiarygodności badań. W 2017 przejawiało się to krytyką międzynarodowego standardu w obszarze telemetrii przez TVP. Wyjątkowo niebezpieczne jest podważanie obiektywności pomiaru, który jest podstawą naszego warsztatu metodologicznego przez jednego z graczy na rynku przy jednoczesnej akceptacji przez pozostałych.

Trend roku
Na Polskim rynku badań obserwujemy już kilkuletni trend wzrostu znaczenia badań on-line. Jednocześnie coraz silniej zaznacza się trend wykorzystania danych pasywnych, nie wymagających aktywnego kontaktu z respondentami w stosunku do badań deklaratywnych. Ze względu na pojawianie się nowych źródeł danych i rosnące możliwości obliczeniowe widzimy stały wzrost znaczenia łączenie danych jak również ich zaawansowanej analityki typu Big Data.

Prognoza na 2018 rok
Trendy, które obserwujemy od kilku lat powinny się umacniać, natomiast ich tempo i szybkość absorpcji innowacji będzie mocno uzależniona od skłonności klientów do inwestycji w innowacje w obszarze zbierania i analizy danych. Będziemy widzieć dwa umacniające się modele biznesowe. Z jednej strony poszerzać się będzie wykorzystanie małych, wyspecjalizowanych butików analitycznych a z drugiej strony pozycja globalnych graczy powinna się utrzymywać ze względu na zapewnioną standaryzację i innowacyjność. Zapewne będziemy widzieć większe wykorzystanie danych ze źródeł pasywnych w związku ze spodziewanym rozwojem internetu rzeczy, oraz dużych postępów na polu zaawansowanej analityki coraz częściej opartej na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji. Wszystkie te dane w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem badaczy dostarczy wielu cennych insightów tak potrzebnych klientom branży badawczej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Branża badawcza: jaki był 2017 rok, co wydarzy się w 2018 roku?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry