SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google wprowadza globalny system ostrzegania przed fake news

Google zapowiedział powszechne wprowadzenie na swoich najważniejszych platformach narzędzia Fact Check służącego do oznaczania wiarygodności newsów pojawiających się w sieci. Teraz użytkownicy będą ostrzegani za pomocą stosownych ocen czy konkretna wiadomość publikowana w internecie zasługuje na zaufanie.

Article

Walkę ze zjawiskiem fake news Google zapowiedział jesienią ub.r., gdy wprowadził konkretne rozwiązania zmierzające do oznaczania fałszywych informacji w sieci.

Zastosowany wówczas system oznaczeń był testowany jedynie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Teraz Google poinformował, że narzędzie się sprawdziło i będzie stosowane przez Google globalnie, także w Polsce.

Na czym polega system Fact Check? Jest to rozwiązanie wykorzystujące algorytmy i mechanizmy 115 zewnętrznych organizacji m.in. PolitiFact oraz Snopes.com. Po wpisaniu konkretnej frazy w wyszukiwarce w wynikach podawanych przez Google przy niektórych linkach pojawi się na dola adnotacja mówiąca o tym jak konkretna treści jest oceniana pod względem wiarygodności. Komunikat powiadomi o tym, czy użytkownik ma w ocenie algorytmów do czynienia z informacją fałszywą, nie do końca prawdziwą czy też autentyczną.

Oprócz wyszukiwarki drugą ważną platformą na której będzie działać Fact Check ma być serwis Google News, który stanowi agregator treści zbieranych z sieci. Tam także pojawią się oznaczenia dotyczące rzetelności publikowanych newsów.

Google zapowiada, że Fact Check będzie wprowadzane stopniowo zarówno w wersji desktopowej jak i mobilnej. Rozwiązanie pojawi się także w Polsce.

Fake news to rosnący problem internetu. Fałszywe informacje mają obecnie wpływ na najważniejsze wydarzenia polityczne m.in. w wypadku ostatnich wyborów prezydenckich w USA. Eksperci w rozmowach z serwisem Wirtualnemedia.pl przewidują, że walka z tym zjawiskiem będzie trudna, choć oprócz Google walkę z fake news deklarują także inni najwięksi gracze segmentu social media, tacy jak Facebook czy Snapchat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google wprowadza globalny system ostrzegania przed fake news

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
x
Ciekawe, kto opłaca te 115 niezależnych, zewnętrznych źródeł sprawdzania wiarygodności.
15 10
odpowiedź
User
Polak
I kto będzie decydował, co jest prawdą, a co nie. Są rzeczy oczywiste, Ziemia nie jest płaska. Jak ktoś powie, że tak, to można ogólnie uznać za fake. A co ze sprawami niejednoznacznymi. Premier Wielkiej Brytanii Tony B., rząd najpotężniejszego państwa świata (nie, nie Chin), czyli USA, najlepsza agencja wywiadowcza świata CIA podały, że Saddam ma broń masowego rażenia. A szukają jej już 14 lat i na razie ni widu ni słychu. Ukryta lepiej niż DB Cooper przed FBI. Czy to był fake news, czy muszę dać im jeszcze trochę czasu na szukanie?
16 10
odpowiedź
User
fakt-czeker czy pre-Orwel?
Będą oznaczać na zielono i czerwono? Które będzie bliżej prawdy "rzeczywistej", a które "tej So ro*a"?
12 11
odpowiedź
User
Jacek
Mam wrażenie, że całe zamieszanie wokół fake news jest trochę demonizowane. Dezinformacja zawsze funkcjonowała w przestrzeni komunikacji... to troche tak jak z zamykaniem koła... instytucje zewnetrzne ustalajace określony porządek z gory narzucają prawdziwość lub nie danych informacji ograniczajac możliwość swobodnego myslenia, analizowania i kojarzenia faktow. A kto powiedział, że ich ocena i opinia będzie na tyle wiarygodna, żeby uznać ją za prawdziwą lub nie? Oczywiście jestem zwolennikiem oczyszczania internetu ze śmieci, ale chyba bardziej działania powinny być nastawione na edukowanie użytkowników niż podawanie im wszystkiego na tacy.
12 9
odpowiedź
User
privat
Kolejny element totalitaryzacji świata - tym razem jako element "Ministerstwa Prawdy". Nie udało się z komunizmem w stylu sowieckim, próbują innych.
13 9
odpowiedź