SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Na początku grudnia lepsze nastroje społeczne niż w listopadzie

Na początku grudnia nastroje społeczne były lepsze w porównaniu do pierwszej połowy listopada - wynika z najnowszego badania CBOS na temat nastrojów społecznych w grudniu, które opublikowano w poniedziałek.

Article

W stosunku do listopada przybyło zadowolonych z kierunku rozwoju sytuacji w kraju (o 6 punktów procentowych, z 22 proc. do 28 proc.), a ubyło niezadowolonych (o 8 punktów, z 64 proc. do 56 proc.). Co szósty respondent nie ma wyrobionej opinii na ten temat - wynika z najnowszego badania CBOS udostępnionego PAP.

Jak zauważano, na początku grudnia, jeszcze przed szczytem Rady Europejskiej, odnotowano ? w porównaniu z pierwszą połową listopada ? poprawę nastrojów społecznych.

"Wyraźnie wzrosło zadowolenie z kierunku zmian dokonujących się w kraju oraz z sytuacji gospodarczej. Lepsze niż w listopadzie są również przewidywania dotyczące zarówno sfery prywatnej, jak i publicznej na najbliższy rok" - czytamy w opracowaniu CBOS.

Z badania wynika, ze częściej pozytywnie na temat kierunku zmian dokonujących się w kraju wypowiadają się starsi ankietowani (45 proc. respondentów w wieku 65 lat i więcej), mieszkańcy wsi (34 proc.), badani gorzej wykształceni (44 proc. – z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym), z gospodarstw domowych o dochodach do 1500 zł per capita (35 proc. – 38 proc. w zależności od kategorii).

Zauważono, że częściej zadowolenie z ogólnej sytuacji w kraju wyrażają mężczyźni niż kobiety (32 proc. wobec 23 proc.), które z kolei częściej artykułują niezadowolenie (60 proc. wobec 52 proc.).

Negatywnie rozwój sytuacji w kraju częściej oceniają młodsi respondenci, do 34 roku życia (76 proc. – 77 proc. w zależności od kategorii), lepiej wykształceni (73 proc. absolwentów wyższych uczelni), mieszkańcy największych miast (75 proc.), badani z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach per capita ? wynoszących co najmniej 3000 zł (76 proc.).

Autorzy badania podkreślają, że podobnie jak w poprzednich miesiącach występuje silna zależność między postrzeganiem ogólnej sytuacji w kraju a poglądami politycznymi i poziomem religijności, mierzonym częstością udziału w praktykach religijnych.

"Zadowolenie z kierunku zmian dokonujących się w Polsce rośnie wraz z poziomem religijności (48 proc. zadowolonych wśród osób biorących udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu). Ponadto wyraźnie częściej niż pozostali kierunek zmian dokonujących się w kraju pozytywnie oceniają identyfikujący się z prawicą (49 proc.), a wśród deklarujących udział w hipotetycznych wyborach parlamentarnych ? zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) – 74 proc." - czytamy w opracowaniu.

Z kolei niezadowolenie z kierunku zmian dokonujących się w kraju częściej niż inni wyrażają badani nieuczestniczący w praktykach religijnych (77 proc.), identyfikujący się z lewicą (86 proc.), a w potencjalnych elektoratach partyjnych – zwolennicy Koalicji Obywatelskiej (89 proc.) oraz Polski 2050 (87 proc.).

We wnioskach zaznaczono, że w czasie ostatnich kilku tygodni poprawiły się przewidywania dotyczące ogólnej sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku.

"W stosunku do listopada zmniejszył się odsetek ankietowanych uważających, że się ona pogorszy (z 45 proc. do 39 proc.), nieznacznie zwiększył się udział oczekujących poprawy (z 17 proc. do 19 proc.), a liczba prognozujących utrzymanie status quo praktycznie się nie zmieniła (31 proc.). Co dziewiąty ankietowany nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat (11 proc.).

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Respondenci wybierali jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej. Badanie zrealizowano w dniach od 30 listopada do 10 grudnia 2020 roku na próbie liczącej 1010 osób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Na początku grudnia lepsze nastroje społeczne niż w listopadzie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl