SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Duda, Szydło, Karczewski i Kaczyński na 26-lecie Radia Maryja: to wielkie dzieło skromnego redemptorysty, głos zwykłych ludzi

Podczas uroczystości z okazji 26-lecia działalności Radia Maryja odczytano listy m.in. od prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W uroczystości brało udział wielu ministrów i wiceministrów oraz parlamentarzystów PiS.

Przedstawiciele rządu na uroczystości Radia Maryja, fot. TV TrwamArticle

Na sobotnich uroczystościach z okazji 25-lecia rozpoczęcia nadawania przez Radio Maryja rząd reprezentowali m.in. szefowa KPRM Beata Kempa, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister ochrony środowiska Jan Szyszko, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk i kilku wicepremierów, a prezydenta RP - minister Adam Kwiatkowski. Ponadto obecnych było wielu posłów, senatorów i europosłów PiS, a także Janusz Kawecki, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Wszystkich, tak samo jak dostojników kościelnych i przedstawicieli władz samorządowych, powitał ojciec Tadeusz Rydzyk. Przedstawiając Antoniego Macierewicza, Zbigniewa Ziobro i Jana Szyszko, żartował z negatywnego wizerunku, jaki mają u części opinii publicznej.

- Nie kochają was ci liberałowie i lewacy. Ale to światowe jest lewactwo, im zależy - przeciwko Polsce działać, Polska im przeszkadza - stwierdził o. Rydzyk. - Ale widzicie panowie, Polska was kocha. I dziękujemy za to, co robicie dla Polski - zaznaczył, komentując brawa publiczności dla tych ministrów.

Podczas uroczystości odczytano okazjonalne listy od najważniejszych zaproszonych na nią osób. Prezydent Andrzej Duda w swoim piśmie, odczytanym przez Adama Kwiatkowskiego, podkreślił zasługi rozgłośni.

- Radio Maryja buduje poczucie odpowiedzialności rodaków za sprawy ojczyzny i skutecznie zachęca obywateli do zaangażowania się w życie publiczne Polski. W państwa działalności doskonale widoczna jest postawa głębokiego szacunku dla bliźnich. Jej wyraziste i piękne świadectwa dostrzegam w docenianiu i promowaniu oddolnych inicjatyw, poodejmowanych przez różne organizacje i środowiska społeczne, w tym nawet tworzone przez dzieci, jak również w konsekwentnym otwieraniu przestrzeni medialnej dla publiczności - wyliczył.

Andrzej Duda docenił, że w wielu audycjach Radia Maryja przedstawiane są wypowiedzi słuchaczy. - Umożliwiając zwykłym Polakom udział w rozmowach na antenie, Radio Maryja stało się głosem zwykłych ludzi w polskich domach. Kiedy inni o demokracji wiele mówili, Państwo w praktyce wprowadzali jej zasady w przestrzeni mediów - ocenił prezydent.

- W czasach transformacji jako jedno z nielicznych mediów umożliwiało wyrażanie opinii krytycznych i wskazywanie na rażącą nieraz krzywdę i niesprawiedliwość wprowadzanych w naszym kraju przemian gospodarczych i ustrojowych. Dzięki temu Polacy mogli się poczuć już nie przedmiotem reform wprowadzanych bez pytania ich o zdanie, lecz prawdziwym podmiotem i celem polityki, jaką powinny prowadzić władze państwowe - dodał.

- Uważam, że misja pełniona przez toruńską rozgłośnię, a także powstały dzięki niej „Nasz Dziennik”, przez Telewizję Trwam oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej stanowi ogromnie ważny wkład w budowanie silnej, nowoczesnej Rzeczypospolitej - stwierdził Andrzej Duda.

Premier Beata Szydło w swoim liście napisała m.in., że „Radio Maryja przypomina, że Polska jest krajem głębokich tradycji chrześcijańskich

- Jest przykładem służby człowiekowi w Prawdzie, uczy wzajemnej miłości i szacunku. Radio Maryja to katolicki głos w polskich domach. Musimy pamiętać, że jest to także głos niepodległościowy - głos zatroskany o wspólne dobro narodowe - opisała szefowa rządu.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił natomiast uwagę, że toruńska rozgłośnia jest ważna zwłaszcza dla osób chorych i starszych.

- Dzięki Radiu Maryja całe rzesze ludzi zapomnianych, pozostawionych samych sobie, wykluczonych z normalnego życia, zyskały dostęp do transmisji mszy świętych, uroczystości religijnych, katechezy i wspólnych modlitw na antenie, a także do rzetelnych wiadomości z kraju i ze świata oraz do audycji o charakterze publicystycznym - stwierdził Karczewski.

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński w swoim liście podkreślił, jak duże zasługi dla Radia Maryja ma o. Tadeusz Rydzyk.

- Nie mogliśmy wyjść z podziwu, że do tego wielkiego, tworzonego ad majorem Dei gloriam dzieła, na które składa się tyle zwieńczonych wspaniałymi sukcesami cząstkowych przedsięwzięć, doprowadził jeden człowiek - obdarzony wyjątkowymi przymiotami, talentami, skromny redemptorysta. To jego zdumiewająca wyobraźnia, twórcza myśl oraz niespotykana moc ducha, generująca niespotykane siły witalne, pozwoliły na stworzenie ex nihilo tylu jakże ważnych dla naszego bytu religijnego i narodowego instytucji - napisał prezes PiS.

Są to już trzecie z kolei uroczystości z okazji rocznicy startu Radia Maryja, w których biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Rok temu w uroczystościach uczestniczył m.in. Andrzej Duda, a dwa lata temu - Jarosław Kaczyński.

Natomiast w lipcu br. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło skierowali listy do uczestników corocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Radio Maryja jest nadawane od 8 grudnia 1991 roku. Według badania Radio Track od sierpnia do października br. stacja miała 1,8 proc. udziału w rynku słuchalności.

Dołącz do dyskusji: Duda, Szydło, Karczewski i Kaczyński na 26-lecie Radia Maryja: to wielkie dzieło skromnego redemptorysty, głos zwykłych ludzi

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pieS ci mordę lewacką lizał
Bardzo mi się podoba ta jakże celna wypowiedź o. Rydzyka o liberałach i lewakach :D :D Gratuluję odwagi.

Wszystkiego najlepszego dla najlepszego, prawdziwie polskiego Radia Maryja i wielu kolejnych rocznic :)
odpowiedź
User
czytelnik
Art. 25, punkt 2 Konstytucji: "Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych".

Nie powiem: oryginalna interpretacja.
odpowiedź
User
chorzy
Tych ludzi trzeba natychmiast leczyć.
odpowiedź