SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wyborcza.pl publikuje polsko-niemiecki reportaż multimedialny o wyzysku Ukraińców przez pracodawców

„Gazeta Wyborcza” (Agora) wraz z redakcją BuzzFeed News Germany Przygotowali multimedialny reportaż na temat Ukraińców, wykorzystywanych przez pracodawców w Polsce i w Niemczech. Efekt ich pracy jest do przeczytania na stronie Wyborcza.pl. Dziennikarze zdecydowali o nie chowaniu reportażu za paywallem.

Reportaż powstał w ramach projektu „Niewidzialni”. Ma odsłonę w trzech językach: polskim, niemieckim i ukraińskim."Wasyl Czornej zasłabł w zakładzie produkującym trumny w Wielkopolsce. Polska szefowa, zamiast wezwać pogotowie, wywiozła go do lasu i porzuciła". "Nie żyje Oksana Kharchenko - Ukrainka, której pracodawca nie pomógł, gdy miała udar".

- Te nagłówki pochodzą z "Gazety Wyborczej", która od lat śledzi i opisuje wyzysk pracowników z Ukrainy przez firmy działające w Polsce. Analogiczny temat, tyle że w Niemczech, blisko rok temu podjęli dziennikarze z BuzzFeed News Germany - wyjaśnia Vadim Makarenko z, wydawca serwisów data&tech w Agorze. - Gdy okazało się, że temat ma rozległe polskie wątki, zwrócili się do nas z propozycją współpracy. Nasi niemieccy koledzy rozmawiali nie tylko z Ukraińcami, którym firmy działające w Polsce nie płaciły za pracę, a zdarzało się, że biły i więziły. Dziennikarze wybrali się na Ukrainę i spotkali się również z ich rodzinami - dodaje.

Historie Ukraińców, przekazane polskim dziennikarzom przez BuzzFeed News, można czytać i oglądać od czwartku, 12 marca w "Gazecie Wyborczej" i na Wyborcza.pl, pod tym adresem https://extra.wyborcza.pl/ukraincy-w-polsce  Dzień wcześniej na stronach BuzzFeed News Germany ukazał się materiał o wyzysku pracowników z Ukrainy w Niemczech. Do wersji po ukraińsku po jej publikacji będzie odsyłać materiał na Wyborcza.pl.

- Z uwagi na charakter współpracy międzynarodowej i wagę tematu zdecydowaliśmy się udostępnić materiał również tym czytelnikom, którzy nie są prenumeratorami cyfrowymi "Gazety Wyborczej". Zespół BIQdata zajął się tłumaczeniem i redakcją oraz przygotował specjalną stronę, pozwalającą lepiej wyeksponować zdjęcia i filmy towarzyszące reportażowi - dodaje Vadim Makarenko.

Projekt "Niewidzialni" to kolejny przykład współpracy międzynarodowej, w którą angażuje się dział danych "Gazety Wyborczej". W 2015 r. uczestniczył w takich projektach, jak "Teczki migrantów" ("Migrant Files") czy "Swiss Leaks", a w 2016 r. - w Panama Papers. Od 2017 r. "Wyborcza" współpracuje z konsorcjum EDJ-net, które publikuje materiały systematyzujące wiedzę o Europie powstałe na podstawie danych. Od 2019 r. "Gazeta Wyborcza" jest liderem konsorcjum Sonar Europe, do którego należą również dzienniki "Le Figaro", "Le Soir" oraz "El Pais". Teksty oznaczone tagiem Sonar Europe można czytać w serwisie BIQdata.wyborcza.pl. 3 marca 2020 r. w ramach projektu Sonar Europe dział danych "Wyborczej" zorganizował otwartą konferencję, na której przedstawiciele tych redakcji opowiadali o kulisach swojej pracy.

W styczniu br. portal Wyborcza.pl zanotował 8,03 mln użytkowników i 83,73 mln odsłon oraz 11 minut średniego czasu korzystania przez odwiedzającego (według badania Gemius/PBI).

W serwisach „Gazety Wyborczej” od sześciu lat obowiązuje płatny system dostępu do treści, za darmo można przeczytać maksymalnie 10 tekstów w ciągu miesiąca. Na początku listopada ub.r. liczba użytkowników korzystających z tego systemu przekroczyła poziom 200 tys.

Dołącz do dyskusji: Wyborcza.pl publikuje polsko-niemiecki reportaż multimedialny o wyzysku Ukraińców przez pracodawców

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
polik
No i patriotyczna gazeta kontynuuje swój bój.
odpowiedź
User
olo
A kiedy reportaż o traktowaniu pracowników w agorze?
odpowiedź
User
a
A kiedy reportaż o traktowaniu pracowników w agorze?


do tego chyba musiałoby powstać nowe wydawnictwo, ale materiał wyjściowy dobry na początek hehe
odpowiedź