SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ogólnokrajowe stacje w DAB+, lokalne mogą pozostać w FM na zawsze

Norwegia jest pierwszym krajem na świecie, który zdecydował, że ogólnokrajowych stacji radiowych będzie można słuchać jedynie w DAB+. Analogowy FM nie odszedł jednak zupełnie do lamusa. Działa w nim ponad 200 nadajników lokalnych rozgłośni. Pozwolenie wygasa z końcem 2026 roku, ale politycy m.in. w obliczu wojny na Ukrainie chcą jego wydłużenia.

Dołącz do dyskusji: Ogólnokrajowe stacje w DAB+, lokalne mogą pozostać w FM na zawsze

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
Z jaką jakością? Przecież jak zrobią tak samo jak PR, czyli rozwalą jakość, to gratuluję. Prawdziwa cyfryzacja. Na FM to jest nieporównywalna jakość dźwięku w stosunku do tego rzępolenia w DAB. Po 128 kbps i można cyfryzować. 9 stacji wystarczy w MUXie.


Ta wspaniała jakość dźwięku na UKF jest tylko dla tych którzy mają szczęście mieszkać wokół nadajnika. Większość Polaków nie ma takiego luksusu i jeśli odbiera w ogóle sygnał to z szumami i świerszczami.

Otóż to! Mam dokładnie takie samo zdanie. Mieszkam ponad 50 km od nadajników stacji ogólnopolskich, w bloku, bez anteny zbiorczej i bez kablówki z UKF-em. Miałem antenę na dachu, to mi członek zarządu wspólnoty ją zniszczył, bo bał się że komuś spadnie na głowę. I co mam zrobić?
odpowiedź
User
miś społeczny
Jestem za DAB-em. Wkurza mnie sytuacja, że na FM prawie każda stacja nadaje z innego kierunku i do tego w różnych polaryzacjach. Nie każdy może sobie pozwolić na antenę UKF na dachu.
odpowiedź
User
DAB+
Zabronić sprzedarzy odbiorników nie posiadających DAB+ a KRRiT niech ruszy tyłki i wyda koncesje na 11 stacji ogónopolskiich cyfrowego radia i rozpisze konkurs na 2 multipleks DAB+ . Prawie 100 letnią technologię trzeba zmienić na cyfrową .
odpowiedź