SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowelizacje abonamentu rtv skierowane do komisji. Rząd chce, żeby płacili klienci płatnej tv, posłowie - dotacji z budżetu zamiast abonamentu

W czwartek wieczorem posłowie zdecydowali, że rządowy projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych zostanie skierowany do pracy w komisji kultury i środków przekazu. Dalej procedowany też będzie poselski projekt zakładający zastąpienie abonamentu rtv dotacją budżetową.

fot. papArticle

Pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych przygotowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbył się w czwartek po południu. Jak już relacjonowaliśmy, proponowane przepisy skrytykowali przedstawiciele wszystkich opozycyjnych klubów i kół poselskich, którzy zabrali głos. Projektu bronili natomiast posłowie PiS.

Wieczorem głosowano nad wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Przeciw było 218 posłów (w tym 214 z PiS, 3 z Wolnych i Solidarnych i jeden niezrzeszony), a za - 199 (126 z PO, 29 z Kukiz ’15, 23 z Nowoczesnej, 13 z PSL, po 3 z Republikanów i Unii Europejskich Demokratów, 2 niezrzeszonych). Jeden poseł wstrzymał się od głosu, a 42 nie głosowało.

Oznacza to, że projekt został skierowany do pracy w komisji kultury i środków przekazu.

W czwartek odbyło się też pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji zakładającego likwidację abonamentu rtv i zastąpienie go dotacją budżetową dla mediów publicznych, która ma wynosić 750 mln zł rocznie.

Za odrzuceniem tego projektu było jedynie 8 posłów, a przeciw - 427. W efekcie trafi on także do komisji kultury i środków przekazu.

Rząd chce uszczelnić pobór abonamentu rtv od klientów płatnej telewizji

Rządowy projekt nowelizacji - przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zakłada, że aby uskutecznić pobór abonamentu od klientów płatnej telewizji, dostawcy tej usługi będą przekazywali Poczcie Polskiej ich podstawowe dane (imię i nazwisko, adres zamieszkania i korzystania z usługi, PESEL lub inny numer potwierdzający tożsamość, data zawarcia umowy). Zaraz po wejściu w życie przepisów mają dostarczyć całe bazy swoich użytkowników, a potem informować o nowych umowach.

Jednocześnie mają zawiadomić klientów o konieczności zarejestrowania posiadanych telewizorów i udostępnić im odpowiedni formularz. Poczta Polska - odpowiadająca za pobór abonamentu - zweryfikuje, którzy klienci płatnej tv nie zarejestrowali telewizorów lub nie regulują tej daniny i jeśli nie są zwolnieni z tego obowiązku, będzie wysyłała upomnienia i podejmowała postępowania egzekucyjne.

Nowelizacja dotyczy kilku mln użytkowników, ma dać 600 mln zł

Największym dostawcą płatnej telewizji w Polsce jest Cyfrowy Polsat, z 4,78 mln jednostkowych usług tego typu w modelu abonamentowym oraz 48,2 tys. w modelu prepaidowym sprzedanych na koniec marca br.

Platforma nc+ ma 2,1 mln abonentów, sieć UPC Polska - 1,21 mln użytkowników usługi telewizyjnej, a Multimedia Polska - 774,4 tys. klientów usług telekomunikacyjnych. Z kolei Vectra na koniec ub.r. miała 877,5 tys. abonentów telewizyjnych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego spodziewa się, że po wejściu w życie nowelizacji abonament RTV zacznie płacić ok. 2,8 mln klientów płatnej telewizji, co po uwzględnieniu abolicji (powodującej - w pierwotnym wariancie - utratę ok. 110 mln zł potencjalnych wpływów) przyniesie dodatkowo 620 mln zł rocznie. W ub.r. wpływy z abonamentu radiowo telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln zobowiązanych do tego gospodarstw domowych.

Nowa ustawa abonamentowa najwcześniej w 2019 roku

MKiDN przygotowuje już projekt nowej ustawy o abonamencie, zgodnie z którą ta danina ma być pobierana razem z zeznaniami podatkowymi i składkami na KRUS. Minister kultury prof. Piotr Gliński zapowiedział niedawno, że w takim przypadku abonament będzie wynosił ok. 8 zł miesięcznie od osoby i nie zmieni się wykaz grup społecznych zwolnionych z tej opłaty.

Przy czym ta ustawa będzie wymagała notyfikacji przez Komisję Europejską. - W związku z tym, że może być to traktowane jako nowy rodzaj pomocy publicznej, to będzie wymagało notyfikacji KE - uzasadnił Paweł Lewandowski. Ta procedura potrwa minimum pół roku, a ponieważ ustawa może wejść w życie tylko z początkiem roku kalendarzowego, zacznie obowiązywać najwcześniej od 2019 roku.

Dołącz do dyskusji: Nowelizacje abonamentu rtv skierowane do komisji. Rząd chce, żeby płacili klienci płatnej tv, posłowie - dotacji z budżetu zamiast abonamentu

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kixx
skandal i złodziejstwo!
odpowiedź
User
G33
A Polsat straszy swoich abonentów że abonament będzie wynosił 23 Zł a tu proszę 8 zł i oby tak zostało bo 8 złoty mogę dopłacić 23 nie dam bo mnie nie stać
odpowiedź
User
Ała
Oni są głupi czy głusi?! Interia: 95% minusów pod artykułami o abonamencie. Onet: ludzie jadą po tym pomyśle jak po burej suce. Tak samo WP. O gazecie nawet nie wspomnę. Na twiterku tysiące ludzi domaga się wycofania TVP z płatnych telewizji. Na fejsie grupa celem usunięcia TVP .

PiS uważa, że można tych ludzi olać, bo mu się budżet TVP nie dopina (jak ma się dopiąć, jak widownią ucieka).
Ale przecież na Interii to nie zwolennicy PO, ale własny PiSowski elektorat obrzuca bluzgami abonament.
odpowiedź