SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Hajdarowicz: Gremi Media na giełdzie za rok, rozmawiamy z inwestorami zagranicznymi

Grzegorz Hajdarowicz zapowiedział, że Gremi Media z aktywami medialnymi Grupy Gremi najprawdopodobniej wejdzie na giełdę w pierwszej połowie przyszłego roku, przy czym nie zamierza pozyskać wielkich środków ze sprzedaży akcji. Firma rozmawia obecnie z zagranicznymi inwestorami z branży internetowej, być może uruchomi własne radio internetowe.

Grzegorz Hajdarowicz, prezes KCI Article

Pierwszy raz Grzegorz Hajdarowicz chciał wprowadzić na giełdę swoje zasoby z branży mediów w połowie ub.r. Presspublika, do której należą w całości spółki Gremi Business Communication (wydawca „Rzeczpospolitej”, „Parkietu”, „Sukcesu” i „Bloomberg Businessweek”) i Uważam Rze oraz częściowe udziały w spółkach e-Kiosk, ComPress, Kancelaria RP i MM Conferences, miała zostać kupiona przez notowaną na giełdzie Gremi Media, która w tym celu miała 19-krotnie podwyższyć swój kapitał. Nie zgodzili się jednak na to dwaj mniejszościowi akcjonariusze Gremi Media, składając pozew, po otrzymaniu którego sąd w ramach zabezpieczenia roszczeń wstrzymał realizację tej operacji.

Pod koniec ub.r. Gremi Media zmieniła nazwę na Gremi Inwestycje, a w najbliższym czasie ma połączyć się z KCI, inną spółką giełdową należącą do Grzegorza Hajdarowicza.

Na giełdę ma natomiast trafić Gremi Media sp. z o.o. W wywiadzie w „Rzeczpospolitej” Hajdarowicz informuje, że przygotowywany jest obecnie jej prospekt emisyjny. Termin debiutu giełdowego zależy od koniunktury na warszawskiej giełdzie. - Uważam, że debiut mógłby nastąpić najszybciej pod koniec tego roku, ale bardziej realnym terminem jest chyba pierwsza połowa przyszłego - ocenia właściciel Grupy Gremi. Zaznacza, że z debiutu giełdowego firma zamierza pozyskać „relatywnie niedużą kwotę”, ponieważ jej strategia rozwoju nie wymaga ogromnych inwestycji.

Wcześniej Gremi Media może jeszcze sprzedać swoje udziały inwestorom zagranicznym z branży internetowej, z którymi prowadzi teraz rozmowy. - Powiedzmy, że to zagraniczne firmy związane z internetem, które dałyby nam dodatkowe bodźce związane z rozwojem technologicznym. To naprawdę uznani światowi gracze, niektórzy z amerykańskim rodowodem - podkreśla Grzegorz Hajdarowicz.

Od dwóch tygodni serwis internetowy „Rzeczpospolitej” Rp.pl emituje od poniedziałku do piątku trzy programy publicystyczne na żywo: o polityce, ekonomii i prawie. Hajdarowicz dodaje, że w przyszłości firma może uruchomić radio internetowe.

Firma biznesmena kupiła Presspublikę w 2011 roku: najpierw 51 proc. udziałów za 80 mln zł od brytyjskiego funduszu Mecom, a niedługo potem 49 proc. za 55 mln zł od państwowej spółki PW Rzeczpospolita. - Gdybyśmy jej (Presspubliki - przyp.red.) nie kupili, najprawdopodobniej by zbankrutowała. Sytuacja była dramatyczna, firma była przerośnięta, koszty wysokie i nieuzasadnione, przepalano wcześniej zarobione pieniądze i nie było pomysłu na rozwój w internecie. Wydawnictwo nie sprostałoby wyzwaniom zmieniającego się dynamicznie rynku - ocenia Hajdarowicz.

Pod koniec ub.r. minister skarbu państwa zapowiedział, że resort dokładnie przeanalizuje przeprowadzone w ostatnich latach prywatyzacje, m.in. sprzedaż akcji Prespubliki Grupie Gremi. Miesiąc wcześniej tygodnik „Do Rzeczy” ujawnił, że Ministerstwo Skarbu zaakceptowało pięć aneksów do umowy o sprzedaży udziałów Presspubliki, które dotyczyły m.in. odroczenia terminów płatności (pierwotnie spłata miała nastąpić do końca 2016 roku). - Do uregulowania zostało jeszcze tylko kilkanaście milionów - informuje właściciel Grupy Gremi.

Ostatnio pojawiły się plotki, że Skarb Państwa chciałby z powrotem odkupić Presspublikę. Hajdarowicz sugeruje, że takie pogłoski są rozpowszechniane w złej wierze. - Jak dotąd żadnej oferty od Skarbu Państwa nie otrzymałem, a ja nie jestem zainteresowany wycofywaniem się z inwestycji na tym etapie. Nie widzę też powodów, dla których państwo miałoby przejmować prywatne media, ani tego, jakie miałoby uzyskać dodatkowe korzyści z faktu posiadania „Rzeczpospolitej” - deklaruje.

Jeszcze przed kupnem Presspubliki Hajdarowicz przejął od Edipresse tygodnik „Przekrój”, który po kilku zmianach profilu i składów redakcyjnych przestał się ukazywać jesienią ub.r. Prawa do tytułu odkupił Tomasz Niewiadomski, który jak dotąd nie reaktywował magazynu, więc zapłacił za niego 5 mln zł, o 2 mln zł mniej niż gdyby wznowił jego wydawanie. - Muszę przyznać, że reorientacja „Przekroju” z pisma kulturalno-społecznego w społeczno-kulturalne z wyraźnym przechyłem w lewo była błędem, o czym świadczyły wyniki sprzedaży. Próbowaliśmy przywrócić pierwotny charakter, ale było już niestety za późno - analizuje Grzegorz Hajdarowicz swoją rezygnację z „Przekroju”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Hajdarowicz: Gremi Media na giełdzie za rok, rozmawiamy z inwestorami zagranicznymi

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hajdabomber
Myślał indyk o niedzieli panie biznesmenie.
16 1
odpowiedź
User
telewidz
Mam nadzieję, że sprawa dealu Grasia i Hajdarowicza pod śmietnikiem jest przedmiotem badań CBA i prokuratury. Zniszczenie Rzeczpospolitej i Do Rzeczy dla przyjemności ryżego prusaka powinno spotkać się z należytą oceną prawną i karną
14 6
odpowiedź
User
telewidz
Errata: Oczywiście Uważam Rze a nie Do Reczy!
5 0
odpowiedź
User
Problem
Pamiętamy obietnicę!!! Umowa sprzedaży Rzeczpospolitej panu Hajdarowiczowi przez Skarb Państwa ma być dogłębnie zbadana. Podobnie przedłużanie terminów na spłatę zobowiązań przez pana GH. Niewazne, czy Rzeczpospolita kocha juz PiS oraz czy pan GH zrobi wszystko dla nowej wladzy. Obietnic wyborczych sie dotrzymuje!!! Przy tym to nawet spotkanie pod śmietnikiem to pikus.
12 4
odpowiedź
User
inwestor
Na gielde? ha ha ha ha ha ha Rozumiem, ze bez sprzedazy nowych akcji, bo kto to kupi ha ha ha ha haha
przy jakiej wycenie? Tej, co kiedys publikowali, 280 mln zl? ha ha ha ha ha oj brzuch mnie boli ze smiechu
14 2
odpowiedź
User
BRICS
Oj i fryzura i zeby nie wygladaja najlepiej. i to widoczne zmeczenie. oj oj to pewnie z powodu recesji w brazylii
12 5
odpowiedź
User
Ania
wiarygodnosc, rzetelnosc, dobry gospodarz od powtarzania tych slow nie przybywa ani jednego ani drugiego, a to przypominanie w stylu Lisieckiego z Wprost, ze to polski prywatny kapital to juz jak prosba o litosc, co za zenada
14 2
odpowiedź
User
AS
Choćbym nie wiem, jak się starał uwierzyć w to, co mówi GH, to nie udźwignę - taki to ciężar :D
23 2
odpowiedź
User
alex
Okropny facet z tego Hajdarowicza. Podobny do innego kombinatora od .Nowoczesnego Ryha, Mieszkowskiego. Mam nadzieje, ze podwinie mu sie noga w tych papierowych biznesach.
2 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry