SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma energetyczna Zygmunta Solorza odpisała 631 mln zł, spadła wartość aktywów z działalności węglowej

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK), którego większościowym akcjonariuszem jest spółka Zygmunta Solorza kontrolującego też Cyfrowy Polsat, w efekcie testów na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych i projektu nowego bloku w swojej elektrowni Konin utworzył odpisy w wysokości 631 mln zł. W konsekwencji za ub.r. zanotuje ok. 446 mln zł skonsolidowanej straty netto. Firma zaznacza, że odpisy dotyczą jej działalności węglowej, a nie projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii.

Zygmunt SolorzArticle

W komunikacie giełdowym Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin podano, że 615 mln zł odpisu wynika z testów na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych grupy kapitałowej ZE PAK, a 16 mln zł - z dezaktualizacji dokumentacji projektowej i utraty ważności decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę dotyczącej projektu budowy bloku gazowo-parowego w elektrowni Konin.

Zaznaczono, że na wyniki testów największy wpływ miało zastosowanie na koniec ub.r. wyższej niż wcześniej stopy dyskontowej oraz skrócenie oczekiwanego okresu eksploatacji bloku energetycznego o mocy 474MW w elektrowni Pątnów II.

- Spółka pragnie poinformować ponadto, że odpisy z tytułu utraty wartości aktywów dotyczą działalności węglowej a same testy nie obejmowały projektów, które Grupa zamierza realizować w obszarze odnawialnych źródeł energii - dodano.

Zysk EBITDA, strata netto

Ponadto Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin podał, jak utrata wartości i odpis przełożą się na wyniki rentowności firmy. Zaznaczono, że nie wpłyną na skonsolidowany wynik EBITDA, natomiast skonsolidowany wynik netto, według MSSF, obniżą o 540 mln zł.

W ujęciu jednostkowym też nie mają wpływu na wynik EBITDA, a wynik netto zmniejszą o 125 mln zł.

- Wymienione w raporcie operacje mają charakter niepieniężny, księgowy i nie wpływają na sytuację płynnościową spółki i grupy - dodano.

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin szacuje, że za ub.r. w ujęciu skonsolidowanym zanotuje 393 mln zł zysku EBITDA i 446 mln zł straty netto, a w ujęciu jednostkowym - 122 mln zł zysku EBITDA i 46 mln zł straty netto.

Firma zastrzegła, że sprawozdanie skonsolidowane i jednostkowe jest w trakcie weryfikacji przez biegłego rewidenta, dlatego powyższe kwoty mogą ulec zmianie.

Raport finansowy za cały ub.r. spółka opublikuje 3 kwietnia.

ZE PAK inwestuje 180 mln zł w instalację do biomasy

W miniony piątek Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin podpisał umowę z Valmet Technologies Oy na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy (w formule „pod klucz”) kotła K-7 na kocioł fluidalny pracujący w technologii BFB.

- Przedmiotem umowy jest przystosowanie istniejącego kotła węglowego K-7, zlokalizowanego na terenie elektrowni Konin, na kocioł fluidalny typu BFB ze stacjonarnym, bąbelkowym złożem fluidalnym, wykorzystujący biomasę. Zmodernizowana instalacja o mocy 50 MWe będzie produkowała energię elektryczną oraz pełniła funkcję rezerwową dla działającego już obecnie bloku biomasowego zasilającego w ciepło miasto Konin. Po modernizacji kotła K-7, w elektrowni Konin dostępna będzie generacja mocy ok. 100MWe (2x50MWe) z wykorzystaniem biomasy jako paliwa podstawowego - opisano w komunikacie ZE PAK.

Firma dodała, że przebudowa kotła K-7 stanowi główny element całego projektu polegającego na dostosowaniu instalacji wykorzystywanej uprzednio do produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego do spalania biomasy. Szacunkowy łączny koszt projektu to ok. 180 mln zł. Projekt został zgłoszony do aukcji rynku mocy i uzyskał 17 letni kontrakt, począwszy od roku 2024.

W umowie z Valmet Technologies Oy wynagrodzenie ustalono na 89,8 mln zł netto, a termin realizacji - na 18 miesięcy. Łączny limit wszystkich kar umownych z jakiegokolwiek tytułu wynosi maksymalnie 25 proc. ceny netto w kontrakcie.

Firma Solorza dokupiła akcje ZE PAK

Poprzednich dużych odpisów Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin dokonała wiosną ub.r. - Wyniki testów na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych Grupy Kapitałowej ZE PAK SA wskazują na utratę wartości w wysokości 367 mln zł. Natomiast w odniesieniu do jednostkowego sprawozdania ZE PAK SA wynik testu na utratę wartości aktywów w CGU PAK KWB Adamów SA uzasadnia konieczność dokonania odpisu w wysokości 79 mln zł z tytułu utraty wartości akcji PAK KWB Adamów - opisała w komunikacie giełdowym.

W sierpniu ub.r. należący do Zygmunta Solorza fundusz inwestycyjny Argumenol ogłosił wezwanie do sprzedaży 34,82 mln akcji stanowiących 68,5 proc. kapitału Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK). Oferuje 7,47 zł za akcję.

Różne firmy Solorza miały już wtedy 51,55 proc. kapitału ZE PAK. W efekcie wezwania i kilku późniejszych niewielkich transakcji spółki biznesmena kontrolują już 58,84 proc. akcji ZE PAK, z czego 56,67 proc. należy do funduszu Argumenol.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zanotowała wzrost przychodów z 1,62 do 2,16 mld zł, wyniku operacyjnego EBIT z 33,62 mln zł straty do 128,04 mln zł zysku i wyniku netto z 62,73 mln zł straty do 71,74 mln zł zysku. Natomiast w całym 2018 roku z powodu odpisów miała 477,26 mln zł straty operacyjnej i 463,67 mln zł straty netto.

Firma jest notowana na rynku głównym warszawskiej giełdy. Przez ostatni miesiąc cena jej akcji wzrosła o 4,9 proc. do 7,32 zł, przy takim kursie kapitalizacja wynosi 372 mln zł. Indeks WIG, obejmujący wszystkie spółki z rynku głównego naszej giełdy, stracił w tym okresie 23,5 proc.

Aktywa węglowa PGE straciły 7,5 mld zł

W połowie marca Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że w efekcie testów na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych, zgodnie z wymogami MSR 36, wartość bilansowa jej wybranych rzeczowych aktywów trwałych w segmencie energetyki konwencjonalnej zmalała o ok. 7,5 mld zł. Jednocześnie pojawiły się podstawy do odwrócenia odpisu w segmencie energetyki odnawialnej w wysokości ok. 0,4 mld zł.

PGE zaznaczyła, że stosowne korekty aktualizujące wartość aktywów trwałych zostaną uwzględnione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. W konsekwencji skonsolidowany wynik netto firmy za ub.r. spadnie o ok. 5,8 mld zł.

Zastrzeżono, że podane wyniki są szacunkowe i mogą ulec zmianie.

Majątek Solorza to głównie akcje Cyfrowego Polsatu

Zygmunt Solorz od lat jest w ścisłej czołówce rankingu najbogatszych Polaków, w ostatnich zestawieniach „Forbesa” i „Wprost” zajmował zwykle drugie miejsce ze stanem posiadania wynoszącym ok. 10 mld zł.

Jego zdecydowana większość to akcje stanowiące 57,34 proc. kapitału Cyfrowego Polsatu. (właściciela m.in. Telewizji Polsat, Polkomtelu, Eleven Sports i Netii) Przy kursie 24,20 zł z końca piątkowej sesji giełdowej wycena tego pakietu wynosi 8,87 mld zł.

Poza sektorem mediów i telekomunikacji Zygmunt Solorz ma większościowy pakiet akcji Elektrimu (pod koniec ub.r. firma złożyła prospekt w sprawie powrotu na warszawską giełdę) oraz Plus Bank.

W sierpniu ub.r. Zygmunt Solorz ogłosił start stowarzyszenia Program Czysta Polska promującego dbanie o środowisko naturalne, jednocześnie opisano proekologiczne zmiany wprowadzone już w ZE PAK i Cyfrowym Polsacie.

Dołącz do dyskusji: Firma energetyczna Zygmunta Solorza odpisała 631 mln zł, spadła wartość aktywów z działalności węglowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl