SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

JR Holding przez pół roku obniżył wycenę Ekipa Holding o 40 proc. 9,6 mln zł zysku netto w 2021 roku

Na koniec marca br. wycena posiadanych 11,17 proc. akcji influencerskiej Ekipa Holding w bilansie JR Holding wynosiła 28,37 mln zł, o 40,1 proc. mniej niż na koniec września ub.r., gdy uzgodniono plan połączenia spółki z notowanym na giełdzie Beskidzkim Biurem Inwestycyjnym.

Członkowie youtube'owej Ekipy, fot. screen z InstagramaArticle

JR Holding od końcówki 2020 roku pomaga Ekipa Holding przy wejściu na warszawską giełdę, na początku ub.r. zapowiedziano, że nastąpi to poprzez tzw. odwrotne przejęcie Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego, notowanego na bocznym rynku NewConnect.

W lutym ub.r. JR Holding objął 12,3 mln akcji stanowiących 11,17 proc. kapitału Ekipa Holding. Wycenił je w swoim bilansie 17,22 mln zł, co dawało kapitalizację w wysokości 154,14 mln zł.

Przed ustaleniem planu fuzji markę Ekipy wyceniono na 241 mln zł

Na potrzeby fuzji Ekipa Holding i Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego dokonano wyceny obu firm według stanu na 1 sierpnia. Wartość rynkowa Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego, a w oparciu o jego kurs giełdowy, została określona na 26,44 mln zł. We wtorek na koniec sesji giełdowej kurs BBI wynosił 9 zł, co dało kapitalizację w wysokości 36,89 mln zł. W środę kurs urósł do 11,4 zł, co daje kapitalizację na poziomie 46,73 mln zł. Do końca ub.r. cena utrzymywała się na pułapie 3-5 zł, a po zapowiedzi połączenia z Ekipą poszła w górę nawet do 18 zł na przełomie lutego i marca.

Natomiast wartość godziwa Ekipy Holding metodą wartości skorygowanej aktywów netto ustalono na 252,25 mln zł. Spółka Ekipa Holding od września ub.r. do 1 sierpnia br. zanotowała 651,1 tys. zł przychodów sprzedażowych, 832,5 tys. zł kosztów operacyjnych, 181,7 tys. zł straty operacyjnej i 128,6 tys. zł straty netto. Sporządzająca wycenę kancelaria biegłego rewidenta założyła, że przychody Ekipy Holding zwiększą się z 3 mln zł w br. do 120 mln zł w 2025 roku, a przy dużo słabszym wzroście kosztów operacyjnych (z 2 do 40 mln zł) jej zysk operacyjny pójdzie w górę z 1 do 80 mln zł.

Na tej podstawie wartość znaku towarowego Ekipa oszacowano na 240,97 mln zł.

Natomiast JR Holding wycenę posiadanego pakietu akcji Ekipa Holding prawie trzykrotnie - do 47,35 mln zł. Dawało to kapitalizację spółki 423,89 mln zł.

Wycena Ekipa Holding w dół

Potem JR Holding znacząco obniżył wycenę swojego pakietu akcji Ekipa Holding. W kolejnych comiesięcznych raportach wartość tego pakietu w bilansie funduszu wynosiła:
- 32,55 mln zł na koniec października,
- 29,19 mln zł na koniec listopada,
- 28,37 mln zł na koniec grudnia,
- 30,5 mln zł na koniec stycznia,
- 23,37 mln zł na koniec lutego,
- 28,37 mln zł na koniec marca.

W żadnym ze sprawozdań nie wyjaśniano, z czego wynika zmiana wyceny pakietu Ekipa Holding. Powtarzano kilka zdań opisujących firmę: „Spółka powstała z inicjatywy najbardziej znanych i wpływowych influencerów w Polsce. Jej celem jest wyniesienie obecnych działań Ekipy na inny poziom oraz dynamiczny rozwój w nowych branżach. Poza rozwojem i projektami związanymi z grupą Ekipa Spółka odpowiedzialna będzie za działalność produkcyjną oraz wdrażanie innowacji technologicznych i lifestylowych w różnych obszarach życia i biznesu”.

Na koniec marca ub.r. Ekipa Holding była trzecią co do wielkości inwestycją JR Holding. Zdecydowanie największym aktywem funduszu jest 13,79 proc. akcji Columbus Energy (warte 131,85 mln zł), a drugie pod tym względem jest pakiet 35,28 proc. akcji Ongeno (35 mln zł).

Łączna wartość aktywów należących do JR Holding na koniec marca wynosiła 374,11 mln zł, wobec ok. 610-760 mln zł od kwietnia do października ub.r.

Ten spadek wynika głównie z obniżki kursu giełdowego Culumbus Energy - z ok. 58 zł na początku ub.r. do ok. 13 zł obecnie

W trzecim kwartale ub.r. JR Holding zanotował 79,9 mln zł kosztów finansowych, 437 tys. zł wpływów finansowych i 64,9 mln zł straty netto, wobec 420,58 mln zł wpływów finansowych, 39 tys. zł kosztów finansowych i 340,37 mln zł zysku netto rok wcześniej.

Na 25 kwietnia wyznaczono walne zgromadzenie akcjonariuszy Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego dotyczące warunków połączenia z Ekipa Holding.

Ekipa Holding z nowymi inwestorami i kolejnymi produktami

W drugiej połowie czerwca Ekipa Holding poinformowała, że sprzedała akcje nowej emisji za 10,38 mln zł. Pozyskane środki zamierza przeznaczyć w całości na rozwój.

Wiosną ub.r. hitem sprzedażowym były lody z marką Ekipa produkowane przez firmę Koral. Ich pierwsza partia natychmiast zniknęła ze sklepów, kolejne pojawiły się także w sieciach Biedronka i Lidl. Pod koniec kwietnia Koral uruchomił dodatkową linię produkcyjną, zapowiadając, że dzięki temu w ciągu doby będzie wytwarzanych milion sztuk lodów Ekipy. W lipcu ogłoszono, że firma Herlitz, wyprodukuje serię artykułów papierniczych zaprojektowanych przez członków Ekipy. Natomiast we wrześniu do sprzedaży trafiły Noranżady gazowane marki Ekipa, za ich produkcję odpowiada Krynica Vitamin.

Na działalność Ekipy Holding składają się przede wszystkim kanały youtube’owe grupy twórców skupionych wokół Friza (za sprzedaż ich oferty reklamowej odpowiada spółka Ekipa Management) oraz sklep internetowy z odzieżą i gadżetami (zarządza nim spółka Ekipatonosi).

W połowie ub.r. pojawiło się sporo zarzutów wobec działalności Ekipy, m.in. piosenek z jej „Sezon 3”, wysadzenia auta i spadku kursu Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego. Członkowie Ekipy odnieśli się do nich w obszernym materiale wideo. Weronika „Wersow” Sowa przyznała, że przez dwa lata bezprawnie korzystała z logo z sową, a Nowciax - że nie powinien kupować zabawki bezumownie wykorzystującej piosenkę Cypisa.

W ostatnich tygodniach w sklepach Biedronka pojawiły się w sprzedaży donuty pod marką Ekipa, ponadto do sprzedaży wróciły lody Ekipa.

Ekipa chce produkować gry wideo i serial animowany

W połowie ub.r. Karol Wiśniewski podczas konferencji Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych wyjaśnił, że Ekipa Holding zdecydowała się na debiut giełdowy poprzez odwrotne przejęcie, a nie ofertę publiczną, żeby zaoszczędzić na czasie. - Bardzo duża część moich odbiorców to osoby już pełnoletnie, które nie są zainteresowane tym rynkiem (kapitałowym - przyp.). Wchodząc na giełdę, przyniesiemy całej giełdzie nową grupę ludzi, nowy kapitał - zauważył youtuber.

Wiśniewski podał, że w ub.r. Ekipatonosi osiągnęła ok. 10 mln zł przychodów i była rentowna, natomiast w br. notuje miesięcznie ok. 3 mln zł (odpowiada także za album muzyczny Ekipy, który ma ukazać się jeszcze w czerwcu).

Na początku u.br. Ekipa Holding prowadziła negocjacje z notowanym na giełdzie studiem All In! Games dotyczące współpracy przy przygotowaniu i wydaniu gry wideo, przy czym nie podjęto właściwej współpracy. Podpisała natomiast ramową umowę z notowanym na giełdzie studiem T-Bull, tworzącym głównie gry mobilne, dotyczącą wydania przynajmniej dwóch gier.

- Moim zdaniem potencjalnie najbardziej skalowalnym biznesem może być ten z grami - skomentował Karol Wiśniewski. - Mamy na to duży wpływ także dzięki naszej rozpoznawalności. Możemy rozpocząć tę machinę, która później jak taka kula śnieżna złapie z całego świata użytkowników gier - podkreślił.

Ponadto Ekipa Holding rozwija studio animacji filmów Pigeon Studios, które pracuje obecnie nad serialem animowanym. - Tam też może się dużo zadziać, tak naprawdę to też mogłaby być ta wiodąca spółka. Mamy bardzo duże ambicje, żeby zrobić takiego polskiego Disneya troszeczkę - stwierdził Wiśniewski.

- To też jest dosyć gruby temat, tam idą naprawdę wielkie pieniądze na te projekty. Myślę, że mogą przynieść naprawdę fajne rezultaty - ocenił. Ekipa kończy też przygotowywać album muzyczny oraz planuje produkować filmy fabularne.

Z kolei poprzez spółkę Ekipa Investments ASI zamierza realizować inwestycje w sektorach mediów i rozrywki. Karol Wiśniewski podał, że w holdingu pracuje obecnie na stałe ok. 40 osób.

„Nasz wizerunek jest dźwignią”

Karol Wiśniewski zapewnił podczas konferencji, że dotychczasowa działalność Ekipy w social media i e-commerce jest rentowna, natomiast projekty rozpoczęte w ostatnich miesiącach są na razie na wstępnym etapie rozwoju. - Te nowe elementy zaczynają tworzyć produkty, więc na razie nie zarabiają, ale na pewno będą zarabiać w przyszłość - podkreślił.

Ekipa chce mocno dywersyfikować swoją działalność, żeby nie być zależna od popularności w mediach społecznościowych. - Ten nasz wizerunek jest dźwignią, napędem, który spowoduje, że w przyszłości nasze dochody związane z social mediami będą tylko ułamkiem tego, co zarabia spółka, jedną z nóg. To że robimy cały nasz biznes związany z holdingiem jest po to, żeby nas zabezpieczyć na jakąkolwiek ewentualność - wyjaśnił Wiśniewski.

Opisał, na czym będzie polegała jego rola w holdingu. - Na pewno będę potęgował potencjalny zasięg projektów, które będą się opierały o internet. Moją rolą będzie też brać udział w podejmowaniu kluczowych decyzji - stwierdził.

Dołącz do dyskusji: JR Holding przez pół roku obniżył wycenę Ekipa Holding o 40 proc. 9,6 mln zł zysku netto w 2021 roku

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cindy
Nie wieżę oni będą tylko rosnąć zaraz znak Ekipa będzie wart 240 milionów.
odpowiedź
User
Jan
Oby jak najszybciej przyszła wojna i głód. Wyczyści to tę całą patologię obecnej gospodarki opartej na niczym.
odpowiedź
User
kolis
Sława w necie jest bardzo duża i krótka. Spytajcie Abstra i Kruszwila.
odpowiedź