SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd przyjął założenia do budżetu 2013: 2,9% wzrostu PKB i 2,7% inflacji

Rząd przyjął założenia do budżetu na 2013 rok, zakładające m.in. wzrost PKB o 2,9% wobec 4,3% w roku ubiegłym i zaplanowanych 2,5% w roku 2012, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie. Inflacja średnioroczna zakładana jest na poziomie 2,7%.

Donald Tusk (fot. PAP)

Donald Tusk (fot. PAP)

"Rada ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu państwa na rok 2013, przedłożone przez ministra finansów. Na potrzeby projektu budżetu na 2013 r. przyjęto następujące założenia dotyczące podstawowych wskaźników makroekonomicznych: PKB w ujęciu realnym: wzrost o 2,9%, PKB w cenach bieżących: 1 694,8 mld zł, średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych: 2,7%, przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej: 3 765 zł, nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej: 5,6%, realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej: 2,8%, nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw: 5,7%, przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej – wzrost o 0,6%, stopa bezrobocia rejestrowanego: 12,4%" - czytamy w komunikacie.

Według rady ministrów w latach 2012-2013 sytuacja gospodarcza w Polsce będzie wypadkową koniunktury w Unii Europejskiej, realizowanej w naszym kraju konsolidacji finansów, a także tendencji demograficznych, a zwłaszcza przedłużenia aktywności zawodowej Polaków (tj. podniesienia wieku emerytalnego). Ponadto, ze względu na dobre wykorzystanie środków z obecnej perspektywy finansowej, zostało ich mniej, co dla Polski oznacza spadek udziału inwestycji publicznych w PKB w 2013 r. do 3,9% (w 2011 r. – 5,8% , w 2012 r. – 5,2%).

"W 2013 r. na poziom dochodów budżetowych będą wpływać przede wszystkim czynniki makroekonomiczne. Przewiduje się przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego do 2,9% (w 2012 r. – 2,5%), jednak nie przełoży się ono w takim samym stopniu na wzrost dochodów podatkowych. Jednocześnie, ze względu na prognozowane ograniczenie inwestycji publicznych, należy spodziewać się też z tej strony mniejszej bazy podatkowej" - czytamy dalej.

W ocenie rządu na wysokość dochodów budżetowych będą miały także wpływ planowane zmiany w systemie podatkowym - przewidywana jest podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe, co wynika z konieczności dostosowania naszych stawek do minimalnego poziomu unijnego.

"W podatku PIT zostanie ograniczony przywilej podatkowy dla umów autorskich. Odpisanie 50% kosztów uzyskania przychodów ograniczone będzie limitem wynoszącym ok. 42 tys. zł rocznie. Na dochody budżetu państwa z PIT będzie miała również wpływ, wprowadzona w 2012 r., nowa ulga podatkowa promująca dodatkowe indywidualne ubezpieczenie emerytalne (w ramach Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego). Na wysokość wpływów z CIT będzie wpływać z kolei zmiana sposobu płacenia grudniowej zaliczki podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą" - uzasadnia rząd.

Rada ministrów podkreśla, że dążenie do ograniczenia deficytu w relacji do PKB wymaga w 2013 r. oszczędnego wydawania pieniędzy budżetowych. Szczególnie istotne będzie ścisłe przestrzeganie tymczasowej reguły wydatkowej (ograniczającej wzrost wydatków publicznych). Dzięki niej następować będzie stopniowe ograniczenie udziału sektora publicznego w gospodarce i zahamowanie szybkiego wzrostu długu publicznego.

"Reguła wydatkowa odnosi się do wydatków elastycznych, które stanowią ok. 25% wszystkich wydatków budżetowych, nie stosuje się jej natomiast do wydatków prawnie zdeterminowanych. Np. nie podlegają jej wydatki na obsługę długu publicznego i obronę narodową. Na 2013 r. deficyt budżetu państwa przewidziano nie wyższy niż 32 mld zł (taką propozycję zawarto w aktualizacji Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2012–2015, przyjętej przez rząd 9 maja br.)" - podano w komunikacie CIR.

Rada ministrów przyjęła także propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r., przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej.

"Rząd proponuje, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 r. wynosiło 1600 zł (wzrost o 6,7%). Taką propozycję przedstawi Komisji Trójstronnej do spraw Społeczno-Gospodarczych do 15 czerwca br. Ta kwota stanowiłaby 42,5% prognozowanego przez Ministerstwo Finansów przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na ten rok (3 765 zł.). Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 1500 zł" - podsumowano w komunikacie CIR.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd przyjął założenia do budżetu 2013: 2,9% wzrostu PKB i 2,7% inflacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl