SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sopot Festival wróci do TVP, ale nie w tym roku

Telewizja Polska i Miasto Sopot prowadzą rozmowy na temat wspólnej realizacji międzynarodowego widowiska muzycznego Sopot Festival. - Mamy już okres wakacyjny, więc w tym roku jest to mało prawdopodobne - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Maciej Stanecki, wiceprezes TVP.

fot. Tomek Kamiński/POLSAT Article

O tym, że Sopot Festival po 12 latach może wrócić do telewizyjnej Jedynki informowaliśmy w czerwcu. Właścicielem praw do wydarzenia muzycznego z udziałem zagranicznych artystów jest Miasto Sopot.

- Rozmowy na temat wznowienia projektu są nadal prowadzone, jesteśmy gotowi do realizacji widowiska jeszcze w tym roku - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Magdalena Jachim, rzecznik prasowa sopockiego Ratusza. Dodaje, że miasto ma zaplanowane w tegorocznym budżecie środki na realizację projektu.

Nad widowiskiem osobiście czuwa wiceprezes TVP Maciej Stanecki, który nadzorował także ostatni Festiwal w Opolu. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Stanecki potwierdza, że nadawca chce współorganizować Sopot Festival, ale prawdopodobnie w tym roku się on nie odbędzie.

- Telewizja Polska jest zainteresowana wznowieniem Sopot Festivalu oraz organizowaniem letnich koncertów w Sopocie. Mamy już okres wakacyjny, więc w tym roku jest to mało prawdopodobne - tłumaczy nam Maciej Stanecki.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, obie strony nie mogły porozumieć się co do wkładu finansowego w organizację muzycznego przedsięwzięcia. Negocjacje nie zostały jednak zerwane.

Telewizja Polsat współorganizowała międzynarodowy Sopot Festival od 2012 roku. Impreza miała miejsce zawsze pod koniec sierpnia. Pierwsze dwie edycje w Polsacie (w 2012 i 2013 roku) odbyły się pod marką Sopot Top of the Top Festival. Ich główną częścią był koncert wykonawców zagranicznych, którzy sprzedali najwięcej płyt w swoich krajach. Był to pomysł poprzedniego wieloletniego dyrektora impresariatu stacji Marcina Perzyny.

Po tym jak na początku 2014 roku Perzyna odszedł z Polsatu, stacja zrezygnowała z koncertu Top of the Top i zmieniła nazwę sierpniowej imprezy na Polsat Sopot Festival. Ostatecznie z sierpniowej imprezy zrezygnowano w lipcu ub.r.

Emitowane dwa lata temu w Polsacie widowisko Sopot Festival oglądało średnio 1,97 mln widzów przy udziale wynoszącym 17,89 proc. w grupie 4+ i 16,97 proc. w 16-49. Było to aż 720 tys. oglądających mniej niż rok wcześniej, kiedy stacja pokazywała Sopot Top of the Top Festival, ale Polsat pozostał liderem rynku w czasie transmisji z koncertów (dane Nielsen Audience Mesurement).

Tradycją międzynarodowego Sopot Festivalu jest rywalizacja o nagrodę Bursztynowego Słowika. Pierwszą edycję zorganizowała Telewizja Polska w 1961 roku. Do 2004 roku pokazywała go TVP1. W latach 2005-2009 imprezę, odbywającą się w sopockiej Operze Leśnej, transmitowała stacja TVN. Po pięciu latach uznała ona, że projekt jest nierentowny i się z niego wycofała. W 2012 roku prawa do imprezy przejęła Telewizja Polsat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sopot Festival wróci do TVP, ale nie w tym roku

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ola
Świetny pomysł :D ale niech zostanie w starej formule ;)
19 8
odpowiedź
User
Andrzej
Oglądalność TVP Polonia po "nowych zmianach" spadła prawie że do zera ! Międzynarodowy Festival w Sopocie ma międzynarodową renomę : - NA cóż więc czekać?? Na gruszki na wierzbie; - a może zakwitną w przyszłym roku ??? - Im prędzej, tym lepiej !!!
8 13
odpowiedź
User
bwr
Czy podczas rozpoczęcia festiwalu będą odczytywać listy poległych?
9 10
odpowiedź