SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Produkcje dokumentalne TVP i BBC w ramówce TVP Dokument. „Dynamiczny kanał ze zróżnicowanymi treściami”

W czwartek, 19 listopada rozpocznie nadawanie nowy kanał TVP Dokument, w którym znajdą się m.in. autorskie programy i dokumenty, a także produkcje z portfolio BBC oraz innych zagranicznych dystrybutorów. - Stacja będzie kierowana do każdego widza, który jest zainteresowany światem i drugim człowiekiem - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Piechal, dyrektor TVP Dokument.

Tomasz Piechal, były już dyrektor TVP Dokument; fot. TVP/Waldemar KompałaArticle

Na ramówkę TVP Dokument złożą się przede wszystkim różnorodne tematycznie filmy dokumentalne z całego świata, jak i produkcje TVP. Emitowane mają być także liczne serie dokumentalne, zarówno przyrodnicze, jak i popularno-naukowe czy podróżnicze.

- Powstanie tej anteny jest naturalnym krokiem w rozwoju oferty programowej Telewizji Polskiej. Obecnie - mogę to śmiało powiedzieć - jesteśmy jednym z największych producentów filmów dokumentalnych w kraju. Świadczą o tym liczby - w roku 2021 przewidujemy około 50 premier naszych produkcji bądź koprodukcji z tego gatunku - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Piechal, dyrektor TVP Dokument. - Oznacza to, że w ramach ramówek wiosennej i jesiennej będziemy mieli w tygodniu ok. dwóch premier filmów dokumentalnych w których powstanie zaangażowane było TVP. Fakty są takie, że bez wsparcia Telewizji Polskiej wiele z tych produkcji po prostu by nie powstało - dodaje.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Jak informuje nas Piechal, ważnym aspektem rozwoju dokumentu w TVP jest także zwiększenie zróżnicowania tematycznego produkcji. - Wielu kojarzy publicznego nadawcę przede wszystkim z filmami dokumentalnymi o tematyce historycznej. I owszem, jest to bardzo ważny aspekt naszej działalności, wynikający z zadań, które stawiane są przed mediami publicznymi, które ze swojej natury zobligowane są do wsparcia produkcji tożsamościowych, ale nie jedyny. Od roku rozwijamy produkcje z gatunku current affairs - zrealizowaliśmy filmy przedstawiające szerszy kontekst wydarzeń w Syrii, Hiszpanii, na Kubie, w Czechach, w Estonii, a w planach mamy kolejne tego typu produkcje. Staramy się przybliżać naszym widzom współczesny świat - mówi.

- Jesteśmy także mocno skupieni na filmach o tematyce społecznej, tzw. human stories, które pokazują różne wymiary ludzkiego życia i dotykają spraw najważniejszych. W tym aspekcie jesteśmy szczególnie zainteresowani zapisywaniem obrazu współczesnej Polski, nie tylko tej wielkomiejskiej, ale również tej z mniejszych ośrodków miejskich i wiejskich. To jest prawdziwa kopalnia poruszających historii - opisuje dyrektor TVP Dokument.

Stacja będzie się składać z trzech strategicznych pasm nadawanych w godz. 6.00-12.00, 12.00-19.30 i 19.30-3.00. Poranne pasmo oparte będzie na produkcjach przyrodniczych, popołudniowe na filmach popularno-naukowych, podróżniczych i biograficznych, podczas gdy wieczorem pojawią się flagowe serie dokumentalne TVP, jak i pojedyncze filmy dokumentalne, każdego dnia o odmiennej tematyce np. w poniedziałki będą pokazywane filmy o współczesnym świecie, a w środy produkcje typu human stories.

Produkcje z portfolio BBC w weekendowym paśmie

W weekendy TVP Dokument od 14.30 do 18.30 będzie pokazywać filmy w ramach specjalnego pasma „Weekend z BBC” na które złożą się produkcje z portfolio brytyjskiego nadawcy publicznego.

- BBC Studios to jeden z naszych największych partnerów w obszarze filmów dokumentalnych, więc nasza współpraca przy okazji powstania TVP Dokument była i jest naturalna - komentuje nam Tomasz Piechal

W ramach „Weekendów z BBC” emitowane będą filmy przyrodnicze, popularno-naukowe, jak i serie podróżnicze czy produkcje z gatunku factual enterteinment.

W ramach popołudniowych pasm weekendowych widzowie zobaczą także najnowszą produkcję OTV Łódź „Tomek na granicach Rzeczypospolitej”, w której znany podróżnik i reporter Tomasz Grzywaczewski udaje się w podróż wzdłuż dawnych granic II RP. TVP Dokument zaoferuje także znane z Jedynki cykle „Polskie ślady” i „Zakochaj się w Polsce”.

Własne serie dokumentalne osią wieczornego pasma

Najważniejszą częścią wieczornego pasma TVP Dokument (19.30-3.00) będą własne serie dokumentalne (nadawane premierowo o 20.30, powtórki o 19.30) na które złożą się produkcje realizowane specjalnie dla TVP Dokument oraz powstałe dla TVP w latach poprzednich.

W ramach ramówki jesiennej w poniedziałki i wtorki widzowie będą mogli oglądać znaną z TVP2 serię „Moje 600 gramów szczęścia”, a w czwartki i piątki trzeci sezon popularnego serialu dokumentalnego „Młodzi lekarze”. Od nowego roku mają natomiast być emitowane premierowe seriale wyprodukowane specjalnie dla TVP Dokument.

- Własne serie dokumentalne TVP Dokument będą bardzo ważnym elementem całej anteny. Obecnie mamy kilka takich projektów w zaawansowanym etapie produkcyjnym. W tym aspekcie nie mamy jednak zamiaru kopiować rozwiązań innych stacji dokumentalnych dostępnych na rynku, stawiamy na klasyczne seriale dokumentalne, nawiązując tym samym do klasyki dokumentalistyki TVP. Będą to produkcje, które przede wszystkim skupią się na opowiadaniu o swoich bohaterach i będą pokazywać pogłębiony kontekst omawianego zjawiska. Mają one służyć przede wszystkim poszerzaniu horyzontów, poznawaniu ludzkich losów, a nie jedynie samej rozrywce. To będą prawdziwe seriale dokumentalne, różniące się charakterem od popularnych obecnie produkcji z gatunku factual enterteinment - opisuje Piechal.

W środy o 20.30 będzie można z kolei oglądać „Klasykę polskiego dokumentu”. W ramach tego pasma pokazywane będą najgłośniejsze i najważniejsze polskie produkcje dokumentalne z dawnych lat. W weekendy tymczasem planowane są emisje najbardziej prestiżowych i wielokrotnie nagradzanych, pełnometrażowych dokumentów - w soboty widzowie będą mogli obejrzeć „Dokument tygodnia”, a w niedzielę najlepsze dokumentalne filmy biograficzne w ramach pasma „Prawdziwe historie”.

Na wieczorne pasmo TVP Dokument składać się będą także filmy dokumentalne uporządkowane w bloki tematyczne na każdy dzień. Jak już informowaliśmy, we wtorkowe wieczory TVP Dokument emitować będzie „Barbara Włodarczyk zaprasza” - autorską audycja dziennikarki i dokumentalistki, która będzie wstępem do wtorkowego pasma filmów z gatunku current affairs.

- Mylą się ci, którzy myślą, że TVP Dokument będzie anteną opartą przede wszystkim na archiwalnych, starych produkcjach, bardzo poważną i ciężką. Przyjęta przez nas konstrukcja kanału skupia się na tym, aby był on dynamiczny, z bardzo zróżnicowanymi treściami, gdzie wspólnym mianownikiem jest wysoki poziom realizacji i jakość produkcji. Mamy zamiar emitować najlepsze i najciekawsze dokumenty z Polski i ze świata z ostatnich lat. Będą zarówno dokumentalne hity kinowe, jak i filmy nagradzane na festiwalach. Naturalnie będziemy także korzystać z naszego archiwum, ale w tym aspekcie przygotowujemy specjalną ofertę na start anteny - materiały archiwalne TVP z dawnych lat po rekonstrukcji cyfrowej, w specjalnie dedykowanym paśmie. Będziemy więc się starać o odpowiedni balans między przeszłością a teraźniejszością - komentuje dyrektor TVP Dokument.

Stacja wystartuje 19 listopada

TVP Dokument rozpocznie nadawanie w czwartek, 19 listopada o godz. 5.55. Kanał będzie nadawany w jakości HD, ma być dostępny satelitarnie i w sieciach kablowych (na razie nie wskazano w których). TVP chce też wprowadzić TVP Dokument do naziemnej telewizji cyfrowej, ale na chwilę obecną nie zdradza więcej informacji na ten temat.

- Na pierwsze dni emisji przygotowaliśmy dla naszych widzów specjalną ofertę. W wieczornych pasmach, od 20.20 do późnej nocy, będziemy pokazywać najlepsze filmy z ostatnich lat w których powstanie zaangażowana była Telewizja Polska, jak np. „Książe i Dybuk” czy „Beksińscy. Album Wideofoniczny”. Prawdziwymi perłami będą jednak niespodzianki, premiery naprawdę głośnych w ostatnim czasie filmów dokumentalnych - do obejrzenia wieczorami w pierwszym tygodniu emisji - informuje Tomasz Piechal.

W logotypie TVP Dokument znajduje się symboliczne oko. Ma to podkreślać, że kanał jest skierowany do osób chcących poszerzać swoje horyzonty, odkrywać i weryfikować utarte poglądy.

 

Start kanału będzie wsparty kampanią promocyjną. - Planujemy szereg działań promocyjnych w najbliższych miesiącach. Do końca roku stawiamy przede wszystkim na komunikację startu kanału, a od nowego roku - na rozbudowaną kampanię produktową, gdy będziemy promować przede wszystkim nasze najważniejsze produkcje, czyli nasze seriale dokumentalne – zdradza dyrektor TVP Dokument.

Kanałem TVP Dokument kierować będzie wspominany już wyżej Tomasz Piechal, dotychczasowy kierownik działu dokumentu Telewizji Polskiej. Piechal w TVP pracuje od połowy 2018 roku. Wcześniej był m.in. starszym analitykiem w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia (zajmował się tematyką Ukrainy), redaktorem prowadzącym projekt „Partnerstwo dla Kultury” w serwisie Eastbook.eu oraz dziennikarzem działu Opinie w „Super Expressie”.

Jak informuje Piechal, TVP Dokument będzie kanałem kierowanym do każdego widza, który jest zainteresowany światem i drugim człowiekiem. - Interesujące produkcje znajdzie u nas zarówno widz poszukujący wysokiej jakości filmów przyrodniczych, popularno-naukowych, jak i fan biografii ciekawych ludzi, podróży, innych kultur. Stawiać będziemy również na wysokiej klasy, pełnokrwiste dokumenty, które będą emitowane w wieczornych pasmach. Co ważne, ramówka TVP Dokument została skonstruowana tak, aby zapewnić maksymalną synergię z pasmami dokumentalnymi, które funkcjonują obecnie na antenie TVP1 oraz TVP2. Fan dokumentu będzie mógł oglądać zbliżone tematycznie filmy w sąsiedztwie godzinowym do tych pasm, a jeżeli przegapi jakiś film z TVP1 lub TVP2 - ma gwarancję, że będzie mógł go obejrzeć również na antenie TVP Dokument. Powstanie tego kanału to po prostu krok ku kompleksowej ofercie dokumentalnej dla naszych widzów. Co ważne - będzie to kanał inny od tych, które już ma w swoim portfolio Telewizja Polska. To nie jest dublowanie tematyczne, a rozszerzenie oferty publicznego nadawcy - komentuje.

TVP Dokument miał wystartować kilka lat temu

Uruchomienie TVP Dokument Telewizja Polska zapowiadała już od wielu lat. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji koncesję na taką stację przyznała nadawcy w 2013 roku, z zastrzeżeniem, że musi on zostać uruchomiony 18 miesięcy od daty przyznania koncesji.

Stacja miała wystartować w sierpniu 2014 roku, ale ówczesny prezes Juliusz Braun miał zdecydować się na przesunięcie tej kwestii na czas, kiedy będzie wiadomo, jak zostanie zagospodarowany multipleks ósmy. Wtedy wiadomo było, ze w kanale miałyby się znaleźć dokumenty i seriale o tematyce społecznej, reportaże, telenowele dokumentalne oraz programy edukacyjne i poradnikowe. Kanał miałby być stworzony tylko wtedy kiedy - jak podał nadawca - „pozwolą na to dodatkowe środki ze źródeł”.

Plany uruchomienia TVP Dokument publiczny nadawca potwierdził w Karcie powinności złożonej wiosną br. w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Wskazał tam jeszcze trzy stacje, które chce utworzyć w najbliższych latach: TVP Muzyka, TVP Nauka i TVP 4K.

Start nowych stacji tematycznych zapowiedział też Jacek Kurski w sierpniu br. w czasie wystąpienia przed członkami Rady Mediów Narodowych, którzy powołali go ponownie na stanowisko prezesa Telewizji Polskiej.

Telewizja Polska nadaje obecnie sześć kanałów tematycznych: TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP ABC (dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej) i TVP Seriale (dostępny satelitarnie i w kablówkach).

W ofercie nadawcy są też kanały regionalne TVP3, skierowana do widzów z zagranicy TVP Polonia oraz uruchomione we wrześniu ub.r. TVP Wilno, a także nadawane od lat TVP1, TVP2 i uruchomiony w 2008 roku TVP HD.

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł - wynika ze sprawozdania abonamentowego nadawcy.

W pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, w przeważającej części pochodziły one z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, co zasiliło budżet TVP kwotą prawie 1,8 mld zł. Wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Dołącz do dyskusji: Produkcje dokumentalne TVP i BBC w ramówce TVP Dokument. „Dynamiczny kanał ze zróżnicowanymi treściami”

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Zapewne będzie tak dynamiczny jak paski w Wiadomościach.
odpowiedź
User
@ask
Będzie na DVB-T?
odpowiedź
User
Nicko
Słuchajcie, pomóżcie. Szukałem doświadczenia w produkcjach dokumentalnych tego pana dyrektora. Nic znaleźć nie mogę, ale to pewnie gpwina Google. Pomóżcie
odpowiedź